امروز، پنج شنبه، ۶ تیر ۱۳۹۸

شیراز به شهر برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی تبدیل می‌شود

حسین حسن‌پور- تماشا 
شهردار شیراز یکی از رویکردهای مجموعه مدیریت شهری را رویدادمحوری دانست. 
بزرگداشت خواجوی کرمانی شاعر بزرگ قرن هفتم روز گذشته با حضور مدیران شهری کرمان و شیراز، اعضای شورای شهر و تعدادی از مدیران استانی در محل آرامگاه این شاعر اندیشمند برگزار شد. در این مراسم که با سخنرانی تعدادی از مقام‌ها و اساتید حوزه فرهنگ و ادب همراه بود زندگی این شاعر بزرگ کرمانی و تأثیر وی بر حوزه حکمت و عرفان، روابط فرهنگی دو شهر شیراز و کرمان مورد بررسی قرار گرفت.  
* مهندس اسکندرپور: بازتعریف سرمایه‌های غنی ادبی، فرهنگی و هنری شیراز در عرصه مدیریت شهری ضروری است
شهردار شیراز در آیین نکوداشت خواجوی کرمانی گفت: برنامه های مجموعه مدیریت شهری بر این مبناست که دوباره این فرصت را برای شیراز فراهم کنیم تا بر قله فرهنگ و ادب ایران زمین بدرخشد.
مهندس اسکندرپور بازتعریف سرمایه‌های غنی ادبی، فرهنگی و هنری شیراز را در عرصه مدیریت شهری ضروری دانست و افزود: رویکرد مجموعه مدیریت شهری به شیراز مبتنی بر داشته‌های غنی ادبی، فرهنگی و هنری این شهر با تکیه بر شعار شیراز باید شبیه شیراز باشد است، چون معتقدیم آنچه شیراز را از سایر کلانشهرها متمایز می‌کند نه ساخته‌های فیزیکی بلکه فرهنگ و ادب این سرزمین است.
شهردار شیراز یکی از رویکردهای مجموعه مدیریت شهری را رویدادمحوری دانست و گفت: با برگزاری رویدادهای فرهنگی همچون آیین نکوداشت یادروز خواجوی کرمانی تلاش داریم شیراز را به شهر برگزاری رویدادهای فرهنگی، هنری، علمی، آموزشی و گردشگری تبدیل و اقتصاد این کلانشهر را متحول کنیم. برنامه پنج ساله شیراز نیز بر این نقطه کانونی تمرکز دارد که شیراز به شهر برگزاری رویدادهای ملی و بین‌المللی تبدیل شود.
وی با بیان اینکه پرداختن و معرفی بیشتر بزرگان می‌تواند منجر به توسعه پایدار شهری و شکوفایی اقتصادی شود، خاطرنشان کرد: رویدادسازی و اقتصاد رویدادمحور بستری برای معرفی بیشتر بزرگان شهر است لذا شیراز به عنوان پایتخت فرهنگ و ادب ایران مفتخر است که آیین نکوداشت خواجوی کرمانی را برگزار کند و درصدد هستیم طی سال‌های آتی این آیین را به صورت گسترده‌تر و در سطح ملی و بین‌المللی 
برگزار کنیم.
* شیراز با توجه به ارزش‌های درونی و بیرونی، هم اکنون نیز یک هویت ملی برای ایران و یک نام بلندآوازه برای جهان است
شهردار شیراز با اشاره به حضور شهردار، اعضای شورای شهر و جمعی از مدیران شهری کرمان در این آیین گفت: درصدد هستیم تفاهم‌نامه‌ای به منظور توسعه روابط فرهنگی شیراز و کرمان منعقد کنیم و روابط این دو کلانشهر را بیش از پیش بسط دهیم.
مهندس اسکندرپور خطاب به حاضرین در این آیین تأکید کرد: شیراز با توجه به ارزش‌های درونی و بیرونی، هم اکنون نیز یک هویت ملی برای ایران و یک نام بلندآوازه برای جهان است و به تمامی نیک‌اندیشانی که به فرهنگ، تاریخ، ادب و هنر عشق می‌ورزند، تعلق دارد.
شهردار شیراز ضمن تشکر از حضور فرهنگ‌دوستان و هنرمندان در آیین نکوداشت خواجوی کرمانی عنوان کرد: خواجوی کرمانی دیگر میهمان شیراز نیست بلکه خود صاحبخانه است و جزو داشته‌های غنی این کلانشهر و سرمایه عظیم فرهنگی آن محسوب می‌شود. این شهر با خواجوی کرمانی دلپذیرتر شده و گنجمان، دیارمان و خاکمان را خواستنی‌تر کرده است.
* معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان: فارس و کرمان اشتراکات فرهنگی زیادی دارند
محمدصادق بصیری، معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان در سخنان خود وجود اشتراک‌های بسیار میان مکتب‌های فارس و کرمان را موجب رشد شاعر بزرگی همچون خواجوی کرمانی ذکر کرد و گفت: حکمت و فلسفه وجود، رشد حکمت نظر و منتهی شدن آن به علم اخلاق و موضعگیری علیه صوفیان ریاکار و استفاده از مضامین ریاستیزانه از جمله اشتراکات میان مکاتب فارس و کرمان بوده که خواجوی کرمانی نیز به خوبی در آثار خود به آنها پرداخته است. 
این استاد دانشگاه یکی از نکات برجسته آثار خواجوی کرمانی را معرفی اهل بیت علیهم السلام به عنوان پارسایان واقعی دانست و گفت: تمام تلاش حکمایی همچون خواجوی کرمانی در تاریخ در جهت برجسته کردن مکتب‌های انسان‌ساز فارس و کرمان بوده است.
دکتر بصیری این ادیب را بانی سه ویژگی مکتب ادبی کرمان و فارس دانست و گفت: با برگزاری اینگونه مراسم به جز انجام وظیفه‌ای که ضروری است صورت گیرد باعث می‌شود جوانان با هویت پیشین خود آشنا شوند و آن را گرامی بدارند.
* شهردار کرمان: روابط فرهنگی شیراز و کرمان تقویت شود
شهردار کرمان به عنوان دیگر سخنران این مراسم بر اهمیت مفاخر و نخبگان هر سرزمین به عنوان سرمایه‌های اصلی آن تأکید کرد و با استقبال از پیشنهاد شهردار شیراز مبنی بر انعقاد تفاهم‌نامه فرهنگی میان دو شهر شیراز و کرمان گفت: وجه تمایز هر شهر هویت فرهنگی آن است نه ساخت و ساز که با توسعه همکاری‌های فرهنگی می‌توان در راستای تثبیت و توسعه این هویت اقدام‌های مناسبی به عمل آورد. 
سید مهران عالم‌زاده به ظرفیت‌های مشترک فرهنگی شیراز و کرمان اشاره کرد و گفت: به دنبال تفاهمی با شهرداری شیراز هستیم تا بتوان با افزایش مراودات دو شهر نه تنها مراسم یادبود خواجوی کرمانی، بلکه آیین‌های بزرگداشت دو قله رفیع ادبیات ایران حافظ و سعدی را همزمان در هر دو شهر 
برگزار کنیم.
* رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس: تساهل و تسامح شیرازی‌ها خواجوی کرمانی را جذب کرد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی فارس نیز به عنوان دیگر سخنران این مراسم  بزرگداشت خواجوی کرمانی را فرصتی برای ادای دین به این شاعر بزرگ دانست و گفت: رونق ادبی و فرهنگی شیراز در آن دوران و تساهل و تسامح موجود باعث شد تا این شاعر گرانقدر این شهر را که در آن زمان مرکز ادب ایران بود برای زندگی برگزیند.
 کوروش کمالی سروستانی حضور عبیدزاکانی و خواجوی کرمانی را همزمان با دوران جوانی و بالندگی حافظ در شیراز نشان دهنده اهمیت این شهر دانست و گفت: مورخان برآنند که در این روزگار خواجو و حافظ و عبید در محفل ادبی شاه ابواسحق و 
شاه شجاع همراهشان بوده‌اند و هر سه آن دو را مدح کرده‌اند. در این روزگار دوران کمال و پختگی خواجو با دوران جوانی و بالندگی حافظ توأم است. سعدی پیش از این مکتب ادبی شیراز را بنیان گذاشته بود. مکتبی که با خواجو تعالی می‌یابد و با حافظ به اوج می‌رسد.
کمالی سروستانی همچنین با ذکر خاطراتی از باستانی پاریزی پژوهشگر معاصر در باب خواجوی کرمانی انتقال مزار این شاعر پس از دوران جنگ را یکی از خواسته‌های استاندار وقت کرمان ذکر کرد و گفت: با این حال مردم شیراز خواجو را نگه داشتند و مقبره‌ای در خور این شخصیت بزرگ ادب ایران بنا کردند. وی اظهار امیدواری کرد تا با برپایی روزهای فرهنگی اینچنینی گسترش روابط شیراز و کرمان بیشتر شود.
این پژوهشگر همچنین از بزرگ‌ترین حادثه «خواجوپژوهی» یعنی کنگره جهانی بزرگداشت خواجوی کرمانی که از 23 تا 26 مهرماه 1370 در شهر کرمان برگزار شد یاد کرد و گفت: سه رکن برگزاری این رخداد فرخنده عبارت بودند از دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور زنده‌یاد دکتر کرباسی و استادان مدبری و نجمی و دیگر همکارانشان، مرکز کرمان‌شناسی با مدیریت فرهیخته‌گرا ما جناب گلاب‌زاده و البته جناب سیدحسین مرعشی استاندار جوان کرمان در آن روزگار.
کمالی سروستانی افزود: من این افتخار را داشتم که در بخش علمی و اجرایی همایش با ستاد برگزاری همکاری کنم که حاصل آن سه جلد خواجو 1و 2و 3 است که نخستین مجموعه مقالات در مورد خواجوی کرمانی بود که البته همزمان با کنگره کتاب‌های ارزشمندی در زمینه «خواجوپژوهی» منتشر شد. در این سو نیز در شهرداری شیراز با مدیریت مهندس رجا و طراحی معمار صاحب سبک شیراز، جناب ایروانیان این فضای مصفا را می‌ساختند و می‌آراستند تا در آخرین روز کنگره میهمانان به زیارت خواجو بیایند و همراه با خواجو شیراز به او درود بفرستند و آرامگاهش را غرق گل کنند.
* مرعشی، دبیر فعلی حزب کارگزاران سازندگی: ادیبان جای خالی حکام مغرور و ندانم‌کار را پر کردند
اما سیدحسین مرعشی دبیر فعلی حزب کارگزاران سازندگی که پس از جنگ نیز استاندار کرمان بود در این مراسم در سخنانی جایگاه حکما و ادیبان را در تاریخ ایران بسیار مهم برشمرد و گفت: اشتباه‌های حاکمان و سلاطین در مقاطع مختلف تاریخی ایران را به نقطه فاجعه و اشغال توسط بیگانگان برده است که این اتفاق‌ها که در طول تاریخ هم بسیار تکرار شده به خاطر غرور، اشتباه‌های بسیار، ندانم‌کاری، بدرفتاری با مردم و ناراحت کردن آنان پیش آمده در حالی که نخستین وظیفه یک حاکم حفظ تمامیت ارضی مُلک و مملکت است.
 این فعال سیاسی ضربه خوردن‌های کشور از این ناحیه را یکی از زمینه‌های مهم برای تحقیق پژوهشگران دانست و گفت: در تاریخ همیشه کم‌کاری حاکمان را ادیبان و حکما با آثار خود جبران کرده و نخ تسبیه وحدت ملیشده‌اند. 
مرعشی ادامه داد: فضلا و حکما هرچه حکام و سلاطین در تاریخ بر باد دادند را جبران کردند و امیدواریم این فجایع دیگر در تاریخ تکرار نشود.  

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما