امروز، سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

دکتر دودمان: نخستین جلسه تدوین دستورالعمل شهر دوستدار کودک برای اولین بار در شیراز برگزار شد

به دعوت عضو شورای اسلامی شهر شیراز، اولین جلسه‌ بررسی دستورالعمل شهر دوستدار کودک برای نخستین بار در شهر شیراز کلید خورد.
به دعوت دکتر «لیلا دودمان» اولین جلسه رسمی کارگروه شهر دوستدار کودک در معاونت معماری و شهرسازی با حضور مشاور امور بانوان استانداری، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس، معاون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، معاون شهرسازی و معماری، نماینده معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری، مدیرکل شهرسازی شهرداری، نماینده آموزش و پرورش و مشاوران معماری و شهرسازی برگزار شد.
دکتر لیلا دودمان با ارائه توضیحاتی درباره شهر دوستدار کودک گفت: نخستین همایش شهر دوستدار کودک در اصفهان به عنوان یکی از شهرهای پایلوت شهر دوستدار کودک با همکاری وزارت کشور و سازمان یونیسف برگزار می شود که در این همایش دو روزه سخنرانان، نظرات خود را ارائه می کنند تا پس از بررسی و جمع آوری، این نظرات در شهر دوستدار کودک گنجانده شود.
دودمان با اشاره به عضویت در کارگروه کشوری شهر دوستدار کودک ادامه داد: با پیگیری انجام شده مقرر شد دومین همایش شهر دوستدار کودک در شیراز برگزار شود که به همین منظور نیازمند همفکری، همراهی و تشریک مساعی متولیان امر کودک حاضر در این کارگروه هستیم تا بتوانیم قدم مثبتی برای شهر برداریم.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: شهرها بیشتر برای بزرگ ترها ساخته می شود و به معلولان و کودکان توجه نمی شود.
دودمان خاطر نشان کرد: این شورا مدعی انسان محوری و توجه به رشد و پرورش کودک و ساختن نسل سالم برای اینده کشور است؛ بی شکبا این ادعا 
نمی توانیم تنهابه بزرگ ترها توجه کنیم و آسایش و آرامش کودکان در شهرها از بعد روانی، اجتماعی و شهرسازی را نادیده بگیریم.
دودمان با اشاره به تشکیل پنج جلسه با مشاوران، از اجرایی کردن اولین جلسه دستورالعمل وزارت کشور مبنی بر شهر کودک در شهر شیراز خبر داد و افزود: این دستورالعمل در کمیسیون معماری و شهرسازی نیز بررسی شد تا مواردی را که سازمان شهرداری ها پذیرفته اند که اجرایی کنند مشخص شود.
عضو کارگروه کشوری شهر دوستدار کودک ادامه داد: در سپتامبر ۲۰۰۰میلادی خانه جهانی شهرهای دوستدار کودک(CFC) ایجاد شد تا این مکان مرجعی برای حمایت از کودکان و رشد شهرهایی باشد که کودکان در ان زندگی می کنند.
وی هدف از ایجاد شهر دوستدار کودک را ایجاد بسترهای لازم برای بروز استعدادها و خلاقیت های کودکان و نوجوانان در شهر، ارتقای جایگاه ملی و 
بین المللی شهرهای کشور به ویژه کلانشهرها در حوزه شهر دوستدار کودک، توسعه، نظارت، استانداردسازی، سطح بندی و نظام مند سازی فضاهای فعالیتی کودکان درشهر، زمینه سازی و تشویق مشارکت کودکان در مدیریت شهری، برنامه ریزی و طراحی شهری برشمرد.
دودمان ادامه داد: تأمین امنیت و ایمنی به منظور حضور فعال و بانشاط همه کودکان و نوجوانان در شهر و افزایش فرصت های شادی و ملاقات کودکان با یکدیگر در شهر و محلات شهری، کمک به ارتقای سلامت جسمی و روانی کودکان، ایجاد انگیزه و تکریم و حمایت از سازمان ها و فعالان حوزه‌ی شهر دوستدار کودک، توسعه و ارتقای کیفی بازیکده یا فضاهای بازی مطلوب برای کودکان در شهر ها از دیگر اهداف شهر دوستدار کودک است.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز همچنین مأموریت شهردوستدار کودک را تلاش برای ارتقای کیفیت زندگی کودکان در شهرها مبتنی بر ارزش های بومی و با تأکید بر ابعاد رشدی کودکان(شامل رشد شناختی، جسمانی، اجتماعی، هیجانی و معنوی) و پرورش خلاقیت های آنها عنوان کرد.
وی افزود: مفهوم شهر دوستدارکودک اینست که دولتمردان چگونه شهرها را بر اساس علایق کودکان اداره کنند که در ان حقوق اساسی کودکان مانند سلامت، امنیت، حمل و نقل، حمایت، فعالیت، آموزش و فرهنگ آنها مورد توجه قرار گیرد.
دودمان خاطر نشان کرد: شهر دوستدار کودک تنها یک شهر خوب برای کودکان نیست بلکه شهری است که به وسیله کودکان ساخته می شود.
عضو شورای اسلامی شهر شیراز ادامه داد: دولت ها به این نتیجه رسیده اند که مکان شهری یک ارتباط دوسویه با ادراک کودک، رفتار و تکالیف دارد به 
گونه ای که کودک برای آنکه مکان ارزشی و عاطفی را درک و وابستگی به کشور و جامعه داشته باشد باید آن مکان خواسته ها و نیازهای او را برآورده کند تا بتواند با فعالیت هایی که در این شهر دارد احساس تعلق خاطر پیدا کند و شهر را دوست داشته باشد.
عضو کارگروه کشوری شهر دوستدار کودک گفت: اصولی که در معماری سنتی در شهرهای سنتی ایران به خوبی لمس می شود شهری بود که حضور کودکان در اجتماع در آن مشهود است و معماری که در آن ریتم، تکرار سلسله مراتب، تقارن و تعادل طبق اصول سبب سهولت ادراک در محیط می شد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما