امروز، سه شنبه، ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

راه‌اندازی یک مؤسسه خیریه با هدف ترویج فرهنگ مراقبت متعالی در منزل

 سیده ناهید تقویان- تماشا
 یک مؤسسه خیریه در شیراز با هدف ترویج فرهنگ مراقبت متعالی در منزل، تشکیل شده است.
به گزارش تماشا، ضياءالدين تابعي مدیر این مؤسسه در نشستی خبري با اشاره به راه اندازي مؤسسه خيريه مراقبت متعالي در منزل در شيراز بيان كرد: در اين مؤسسه با استفاده از ارزش‌هاي قديمي پزشكي ايراني علاوه بر مسائل علمي و آكادمي تلاش مي‌شود تا خود مردم هم در روند اجرا ورود كنند. 
وي با بيان اينكه ارائه خدمات در اين مؤسسه طي چهار مرحله اجرايي مي‌شود، افزود: فاز اول آن ارائه امكانات لجستيكي است كه از مهرماه امسال آغاز شده و تا فروردين ادامه دارد. در گام دوم تعدادي از پزشكان و پرستاران را براي ارائه خدمات داوطلبي جذب و آماده مي‌شوند.
مدير گروه اخلاق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اينكه در مرحله سوم نيز جذب عده‌اي روانشناس تربيتي پيش‌بيني شده كه به افراد و خانواده‌ها كمك روحي كنند، خاطرنشان كرد: در مرحله چهارم نيز خدمات روحاني خواهد بود. 
تابعي با اعلام اين خبر كه خدمات اين مؤسسه در سال ٩٨ اجرايي خواهد شد، گفت: در امر سلامت كلمه مراقبت شامل كار بهداشتي، درماني و پرستاري است. 
وي با بيان اينكه تمام موازين مثبت پزشكي قديم و نوين به همراه به روح انسانيت كه تا به حال مورد غفلت قرار گرفته است در این مؤسسه مدنظر خواهد بود، گفت: جنبه انسانيت پزشكي به شكل كامل وجود نداشته است. 
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي شيراز با بيان اينكه مراقبت متعالي يك موضوع جهاني است، افزود: ايده مراقبت متعالي در منزل يك فرهنگ جهاني است كه از امروز بايد استارت آن زده شود. 
تابعي ادامه داد: از ٢٠٠ سال پيش آموزش پزشكي اينگونه شكل گرفته كه بيمار به مراكز درماني مراجعه و پزشك نسبت به درمان او اقدام كند اما در سال‌هاي آينده تكنولوژي‌هايي وارد بازار خواهد شود كه بيمار را از آوردن به بيمارستان بي‌نياز خواهد کرد، بنابراين پيشرفت‌هاي علم پزشكي ايجاب مي‌كند كه از هم‌اينك به دنبال آنها باشيم. 
وي اضافه كرد: به دلايل علمي، اقتصادي و عاطفي ديگر امكان طولاني مدت بيمار در بيمارستان وجود ندارد به همين دليل نيازمند گسترش فرهنگ مراقبت متعالي از بيمار هستيم. 
مدير گروه اخلاق پزشكي دانشگاه علوم پزشكي شيراز يادآور شد: در بعضي از كشورهاي مسلمان و غربي اين مهم در دستور كار قرار گرفته است. 
یادآور می شود؛ مؤسسه خیریه متعالی مراقبت در منزل از اول مهر ۹۷ شروع به کار کرد کسانی که می‌خواهند با این مؤسسه همکاری کنند می توانند با شماره تلفن های  ۳2303۹۹۴ و حق و شماره همراه ۰۹۱۷۷۱۰۵۴۲۲تماس حاصل فرمایند.
این مؤسسه در حال حاضر به صورت موردی به بیماران در منزل کمک  می  کند و وسایلی از قبیل ویلچر، تخت، تشک مواج و... در صورت نیاز بیمار به صورت امانی در اختیار آنها قرار می دهد. کسانی که می خواهند با این‌مؤسسه همکاری کنند می توانند به مؤسسه امدادگران عاشورایان(هلال احمر جنب دانشگاه علوم پزشکی) مراجعه و اعلام همکاری نمایند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما