امروز، جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

مانور رکاب‌زنی مدیران شهری و آموزش و پرورش در شیراز

 سید محی‌الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
سه‌شنبه هجدهم دی ماه ۱۳۹۷ شهر شیراز حال و هوایی دیگر به خود گرفت. کارکنان آموزش و پرورش استان فارس و شهرداری به همراه تعداد کثیری از پرسنل اداره آموزش و پرورش نواحی شیراز پا به رکاب شدند تا در یک روز شاد زمستانی مسیرهای دوچرخه‌سواری از پیش طراحی شده شهرداری شیراز را با دوچرخه‌های خود و شهرداری طی کنند.
در برنامه شاد و مفرح دوچرخه‌سواری در طرح سه‌شنبه‌های بدون خودرو شهردار شیراز، مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس به همراه معاونین، مشاورین، رؤسای ادارات داخلی، کارشناس مسئولان و کارشناسان ادارات کل، نواحی شیراز و مراکز تابعه، عضو شورا و نیروهای شهرداری شیراز حضور یافتند و بر استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و ترویج فرهنگ دوچرخه‌سواری از خانه تا مدرسه و محل کار و بالعکس تأکید کردند.
* مهندس اسکندرپور: در راستای فراهم کردن زمینه استفاده همه شهروندان از دوچرخه ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در سطح شهر فعال می‌شوند
شهردار شیراز در حاشیه این برنامه که به همت شورای جوانان آموزش و پرورش فارس برگزار شد، گفت: پیام رکاب‌زنی با فرهنگیان به عنوان راهبران فکری جامعه این است که فرهنگیان با آموزش، پرورش و فرهنگسازی می‌توانند به مجموعه مدیریت شهری برای تحقق شعار شهر انسان محور و شاخصه‌های آن همچون استفاده از حمل و نقل عمومی، دوچرخه‌سواری و... یاری رسانند. 
مهندس حیدر اسکندرپور با اشاره به بهره‌برداری از هشت کیلومتر خط ویژه دوچرخه‌سواری در شیراز عنوان کرد: به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی 22 کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه‌سواری به بهره‌برداری می رسد. همچنین تلاش داریم طی فازهای بعدی، مسیر ویژه دوچرخه را در نقاط مختلف سطح شهر گسترش دهیم تا شاهد استفاده شهروندان از دوچرخه نه تنها به عنوان یک وسیله ورزشی بلکه به عنوان یک وسیله حمل و نقل پاک و بخشی از سیستم حمل و نقل شهری باشیم. 
شهردار شیراز از همه شهروندان برای رکاب‌زنی و ورزش همگانی در خطوط ویژه دوچرخه‌سواری دعوت کرد و افزود: با گسترش مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری و تکمیل این مسیرها برای رفت و آمد از منزل تا محل کار شخصاً از دوچرخه استفاده خواهم کرد. مهندس اسکندرپور از ایجاد ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در سطح شهر خبر داد و گفت: در راستای فراهم کردن زمینه استفاده همه شهروندان از دوچرخه این ایستگاه‌ها فعال می‌شوند. همچنین با همکاری شورای اسلامی شهر شیراز مقرر شده است که این ایستگاه‌ها دوچرخه را به مدت سه ماه به صورت رایگان در اختیار شهروندان قرار دهند. 
وی با اشاره به نقش مهم نهادهای متولی در زمینه ترویج و نهادینه‌سازی فرهنگ استفاده از دوچرخه در سطح شهر اضافه کرد: ضروری است دستگاه‌های متولی زمینه‌های لازم برای تبدیل دوچرخه‌سواری به یکی از شاخصه‌های شهر شیراز را فراهم کنند. 
* طبق آمار در سال 1342 سهم دوچرخه از سفرهای درون شهری 35درصد بوده که این میزان هم اکنون به یک دهم درصد کاهش یافته است!
شهردار شیراز اضافه کرد: طبق آمار در سال 1342 سهم دوچرخه از سفرهای درون شهری 35 درصد بوده است که این میزان هم اکنون به یک دهم درصد کاهش یافته لذا ضروری است با برنامه‌ریزی و گسترش خطوط ویژه دوچرخه‌سواری، سهم دوچرخه از سفرهای دورن شهری را افزایش دهیم. 
* رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورا: مدیریت شهری مبنی بر توسعه شهر انسان محور اقدام به ایجاد خطوط ویژه دوچرخه‌سواری در سطح کلانشهر شیراز کرده‌است
رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این مراسم گفت: در راستای شعار مجموعه مدیریت شهری مبنی بر توسعه شهر انسان محور اقدام به ایجاد خطوط ویژه دوچرخه‌سواری در سطح کلانشهر شیراز کرده‌ایم. هم اکنون فاز نخست مسیر دوچرخه‌سواری ایجاد شده است و درصدد هستیم در مناطق مختلف شهر شیراز این مسیرها را ایجاد کنیم تا شهروندان بتوانند از دوچرخه به عنوان یک وسیله حمل و نقل برای تردد در سطح شهر استفاده کنند. 
نواب قائدی خاطرنشان کرد: همراهی و حضور شهروندان در خطوط ویژه دوچرخه‌سواری تأثیر مثبتی بر توسعه فرهنگ دوچرخه‌سواری و استفاده از حمل و نقل پاک دارد. 
* معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز: با تکمیل فاز نخست و اجرای فازهای دوم و سوم شاهد حضور چشمگیرتر شهروندان در خطوط ویژه دوچرخه‌سواری خواهیم بود
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری شیراز نیز ایجاد مسیرهای دوچرخه‌سواری را در جهت تحقق شعار شهر انسان محور و ارتقای سلامت عمومی دانست و گفت: تاکنون استقبال شهروندان از خطوط ویژه دوچرخه‌سواری مناسب ارزیابی شده است و با تکمیل فاز نخست و اجرای فازهای دوم و سوم شاهد حضور چشمگیرتر شهروندان در خطوط ویژه دوچرخه‌سواری خواهیم بود. 
زوربخش با تأکید بر اینکه برای ایجاد خطوط ویژه دوچرخه‌سواری تمامی مسائل و جوانب حقوق شهروندی لحاظ شده است، گفت: این خطوط در معابر عمومی که متعلق به همه شهروندان است، کشیده شده‌اند. همچنین پیش از احداث مسیرهای ویژه دوچرخه هماهنگی‌های لازم با شورای ترافیک شهرستان شیراز و مجموعه پلیس راهور انجام شده است. 
* مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس: به منظور ارتقای سلامت دانش‌آموزان و تشویق آنها به تحرک بیشتر  طرح «پیاده‌روی از خانه تا مدرسه» در حال اجراست
دکتر علی عسکر نجفی مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس نیز در مراسم رکاب‌زنی فرهنگیان اداره کل آموزش و پرورش استان فارس و نواحی شیراز و اداره آموزش و پرورش عشایر استان فارس ضمن تقدیر از اقدامات خوب و اثرگذار مهندس اسکندرپور شهردار شیراز، معاونین وی به ویژه معاونت حمل و نقل شهرداری شیراز با قدردانی از بهتاش فضلی رئیس ورزش‌های همگانی شهرستان شیراز و سعید خادمی رئیس شورای جوانان اداره کل آموزش و پرورش استان فارس که با همراهی و مشارکت شهرداری شیراز این برنامه مفرح و جذاب را فراهم نموده و برنامه‌ریزی کردند، اظهار داشت: ایجاد مسیرهای ویژه دوچرخه‌سواری و حضور مجموعه آموزش و پرورش در برنامه سه‌شنبه‌های بدون خودرو به نهادینه شدن فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل پاک و توسعه ورزش یاری می‌رساند. 
دکتر علی عسکر نجفی با بیان اینکه ضروری است معلمان تربیت بدنی مدارس به نهادینه‌سازی فرهنگ ورزش و دوچرخه‌سواری توجه ویژه‌ای داشته باشند، افزود: هم اکنون طرح‌های مختلفی به منظور ارتقای سلامت دانش آموزان و تشویق آنها به تحرک بیشتر طرح «پیاده‌روی از خانه تا مدرسه» در حال اجراست تا شاهد نهادینه شدن فرهنگ ورزش در بین دانش‌آموزان باشیم. 
گفتنی است؛ تعداد ۲۰۰ دوچرخه از سوی شهرداری شیراز و ۵۰ دوچرخه از سوی افراد شخصی و کارکنان دولت در همایش بزرگ دوچرخه‌سواری و سه‌شنبه بدون خودرو مسیرهای معدل شرقی تا معدل غربی و ملاصدرا تا خیابان عفیف آباد و نهایتاً ورودی باغ عفیف آباد را طی کردند.
پس از آن با حضور شرکت‌کنندگان و دوچرخه‌سواران، شهردار و معاونین، عضو شورای شهر، مدیرکل آموزش و پرورش استان فارس و معاونین وی در محل آموزش و پرورش فارس(معدل شرقی) مراسم قرعه کشی بین فرهنگیان صورت گرفت و جوایز نفیسی از جمله لوازم ورزشی، پتو، کارت هدیه، دوچرخه و... به قید قرعه به شرکت‌کنندگان در این همایش باشکوه اهدا گردید.
* رئیس شورای جوانان اداره کل آموزش و پرورش استان: نیتمان توسعه حمل‌ونقل پاک و ترویج زیست‌محوری است
در همین خصوص سعید خادمی رئیس شورای جوانان اداره کل آموزش و پرورش استان فارس و فعال شهروندی در گفتگو با خبرنگار روزنامه «تماشا» اظهار داشت: قبل از هر چیز من لازم است از دکتر اسکندرپور شهردار پرتلاش و ساعی شیراز و معاونین ارجمند وی به ویژه دکتر زوربخش معاونت حمل و نقل شهرداری و دکتر قائدی عضو محترم شورای شهر که همراهی و همکاری لازم را در اجرای برنامه شاد و مفرح دوچرخه‌سواری کارکنان آموزش و پرورش استان فارس داشتند تقدیر و تشکر کنم و از سوی دیگر از همکاران عزیزی که از اداره کل و سایر نواحی شیراز در این برنامه بسیار جذاب و اثرگذار حضور داشتند به صورت ویژه سپاسگزاری نمایم.
 وی گفت: با قدردانی از شرکت‌کنندگان همایش سه‌شنبه‌های بدون خودرو، دیروز شهر شیراز شاهد دوچرخه‌سواری آقایان و پیاده روی خانم‌ها با حضور بالغ بر چهارصد نفر از فرهنگیان فرهیخته بود که به دعوت شورای جوانان آموزش و پرورش فارس، گرد هم جمع شدند تا از پویش مردمی سه‌شنبه‌های بدون خودرو که به نیت توسعه حمل‌ونقل پاک و ترویج زیست‌محوری، ایجاد شده است، حمایت کنند. این برنامه به لطف خداوند منان و به اذعان مطلعین بسیار شکوهمند و کم نظیر برگزار شد و از همین روی شایسته است از حضور ستودنی و پررنگ تمامی همکاران فرهنگی در اداره کل، نواحی چهارگانه و آموزش و پرورش عشایری، تشکر و قدردانی کنیم.
این فعال فرهنگی افزود: حضور ارزشمند دکتر نجفی مدیرکل آموزش و پرورش فارس، مهندس اسکندرپور شهردار توانمند شیراز، دکتر نواب قائدی رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز، مهندس حق‌شناس معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش فارس، نظری معاون پرورشی آموزش و پرورش فارس، دکتر زوربخش معاون ترافیک شهرداری شیراز، مهندس قهرمانی معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس، مهندس بهادری مدیرکل حوزه شهردار و سرپرست روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری شیراز و معاونین ایشان فرزاد صدری و جورکش، دکتر نوروزی معاون جوان و کوشای نهضت سوادآموزی، فیاض‌پور مشاور اجرایی مدیرکل آموزش و پرورش فارس، بی نیاز مشاور امور بانوان مدیرکل آموزش و پرورش فارس، دکتر رضایی مدیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ شیراز، مهندس بهرامپور مدیر آموزش و پرورش عشایری و کلیه رؤسا و کارمندان و فرهنگیان ادارات و نواحی چهارگانه شیراز که در مانور بزرگ دوچرخه‌سواری و همایش باشکوه سه‌شنبه‌های بدون خودرو شرف حضور داشتند و در برگزاری منظم و باشکوه این همایش، بذل مشارکت داشتند را ارج می‌نهیم و بر این باوریم که این عزیزان سلامتی روح و تن را توأمان و در کنار هم می‌خواهند و ان‌شاءا... که با ادامه این گونه برنامه‌ها بتوانیم صحت و سلامتی جسمی و روانی پرسنل اداری و آموزشی شهر شیراز را با اجرای برنامه‌های درازمدتی که به صورت مشترک از سوی ادارات و ارگان‌های مستقر در شیراز برگزار می‌گردد شاهد باشیم. 
خادمی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: سپاس ویژه داریم از حامیان این برنامه، خصوصاً معاونت تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش فارس، معاونت حمل و نقل شهرداری شیراز، هیئت ورزش‌های همگانی شیراز، مدیران نواحی چهار گانه آموزش و پرورش شیراز و مؤسسه ورزشی و فرهنگی ایثار که در برگزاری این برنامه و تأمین هدایا، تشریک مساعی داشتند. امیدواریم استمرار این حرکت و تلاش‌ها از سوی جامعه گسترده فرهنگیان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران زمین، سهمی در الگوسازی و ترغیب مردم در راه ایجاد شهری سالم‌تر و آرام‌تر در پرتو حمل و نقل پاک داشته باشد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما