امروز، چهار شنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

پیش بینی تهاتر بدهی های دستگاه های دولتی

 سیده ناهید تقویان- تماشا               عکاس: حجت رحیمی
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس گفت: در لایحه بودجه 98، مبالغی پیش بینی شده تا بدون آنکه دستگاه اجرایی عملاً هزینه ای پرداخت کند، بخشی از بدهی هایش را پرداخت کند.
 به گزارش «تماشا»، مهندس ساسان تاجگردون در نشستی خبری، با تأکید بر اینکه، برای تحلیل و تفسیر دقیق بودجه باید لایحه به تصویب مجلس رسیده و تبدیل به قانون شود، به تشریح ویژگی‌های لایحه بودجه پرداخت.
مهندس تاجگردون با یادآوری این نکته که واقعیت نظام تحریم ایجاد محدودیت‌هایی در بخش‌های مختلف است، گفت: دولت با در نظر گرفتن تمام مسائل مربوط به نظام تحریم و افزایش نرخ تورم و سایر مصادیق موجود در نظام اقتصادی جامعه، به تدوین لایحه بودجه 98 اهتمام کرده است.
وی گفت: حمایت از معیشت عمومی و عدالت اجتماعی، تقویت انضباط بودجه‌ای و حمایت از تولید و اشتغال، سه رویکرد اساسی عمده لایحه بودجه 98 محسوب می‌شود، برای توجه به ویژگی‌های بودجه باید این رویکردها را مدنظر داشت.
تاجگردون با اشاره به استمرار پرداخت یارانه، در نظر گرفتن اعتباری برای همسان سازی حقوق بازنشستگان و پیش بینی افزایش برای حقوق کارمندان در لایحه بودجه، پیش بینی اعتبار برای مقابله با فقر مطلق، استمرار طرح تحول سلامت و ... این موارد را در راستای حمایت از معیشت عمومی و عدالت اجتماعی دانست.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد که در بحث انضباط بودجه‌ای، نیازمند برنامه‌ای میان مدت هفت یا هشت ساله هستیم، لذا مواردی نظیر کاهش اعتبارات هزینه‌ای در بخش‌هایی نظیر آب، برق، ماموریت‌های اداری و ... ارتقای درآمد استان‌ها و ضابطه‌مند کردن نظام درآمد هزینه استان‌ها، در این بخش مدنظر قرار گرفته است.
مهندس تاجگردون تأکید کرد که در لایحه بودجه 98 دولت برای شفافیت بودجه تلاش کرده است و گفت: براساس لایحه بودجه، در سال آینده نیز اعتبارات براساس اولویت بندی 
به طرح‌های عمرانی کشور اختصاص خواهد یافت.
وی همچنین در توضیح رکن سوم لایحه بودجه مبنی بر حمایت از تولید و اشتغال، به توجه دولت بر لزوم تسویه بخشی از بدهی‌های دولتی از محل تهاتر، اوراق و ... اشاره و اضافه کرد: در این موضوع سال 97 برای استان فارس 100 هزار میلیارد تومان سهم پیش بینی شده بود که با استفاده از این ظرفیت، بدون آنکه دستگاه اجرایی عملاً هزینه ای پرداخت کند، بخشی از بدهی هایش پرداخت می شد.
تاجگردون با این توضیح که در فارس از این ظرفیت استفاده مناسبی شده که موردی از آن، تلاش برای تأمین اعتبار اجرای خط دوم مترو در شیراز بوده است، گفت: در آخرین تماسی که با آقای دکتر بنایی رئیس مرکز بدهی های وزارت دارایی داشتم، امیدوار هستیم که تا هفته آینده برای انتشار اوراق مشارکت، مجوز لازم به شهرداری شیراز داده شود.
رئیس برنامه و بودجه استان فارس با یادآوری اینکه یکی از ارکان حمایت از تولید و اشتغال، فراهم کردن بستر اجرای اصل 44 قانون است، گفت: طی دهه گذشته ورژن‌های مختلفی برای اجرایی شدن این اصل از قانون، اجرا شد و طی سال‌های اخیر نیز این مبحث در فارس دنبال شده و این استان را به استانی پیشرو بدل کرده است.
تاجگردون، مشارکت بخش خصوصی در اجرا و تکمیل پروژه های جدید یا نیمه تمام را راهکاری برای اجرایی شدن این قانون دانست و تأکید کرد که فارس گام های مناسبی در این مسیر برداشته است که براساس لایحه بودجه، این اقدامات استمرار خواهد یافت.
وی در بیان ارقام لایحه بودجه، گفت: سال 97 سقف بودجه 1200 هزار میلیارد تومان بوده که در لایحه ارائه شده به مجلس، این عدد به 1700 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.
تاجگردون گفت: سهم شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی به دولت و بانک ها از بودجه در سال 97 بالغ بر 840 هزار میلیارد تومان و سهم منابع عمومی 443 هزار میلیارد تومان، این اعداد در لایحه بودجه  سال آینده به 1270 میلیارد تومان و 478 هزار میلیارد تومان افزایش یافته است که در بخش اول 52 درصد و در بخش دوم 7/8 درصد رشد را شاهد هستیم.
تاجگردون در خصوص وضعیت استان فارس در لایحه بودجه 98 و مقایسه آن با بودجه مصوب سال 97، ضمن تأکید براینکه در لایحه دولت، برای فارس سهمی مناسب از منابع مختلف پیش بینی شده است، پیش بینی افزایش کل بودجه این استان در مقایسه با سایر استان ها را مطلوب دانست.
وی با بیان اینکه در لایحه بودجه رشد درآمدهای استان در مقایسه با میانگین کشوری پایین تر است، این موضوع را یک اتفاق خوب ارزیابی و اضافه کرد: در هزینه عمومی سهم استان فارس از 602 میلیارد تومان در سال 97 به 740 میلیارد تومان در سال 98 افزایش یافته که نشان دهده 22/8 درصد رشد و بالاتر از میانگین کشوری است.
تاجگردون گفت: اعتبارات عمرانی استان فارس امسال 613 میلیارد تومان بوده که این عدد در لایحه بودجه سال 98 به 633 میلیارد تومان افزایش یافته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه استان فارس تأکید کرد که از کل 2658 طرح ملی نیمه تمام کشور، سهم فارس در سال 97 تعداد 158 طرح بوده است، گفت: در این موضوع تعداد طرح ها اهمیتی ندارد بلکه عدد اعتبار تخصیص یافته مهم است.
او ادامه داد: امسال برای تکمیل این پروژه‌ها بالغ بر 852 میلیارد و 300 میلیون تومان تخصیص داده شده بود که طی 9 ماه گذشته بیش از 80 درصد آن جذب شده است.
تاجگردون با بیان اینکه برای سال 98 تعداد این طرح‌ها به 159 پروژه افزایش یافته است، گفت: عدد پیش بینی شده در لایحه بودجه، یک هزار و 84 میلیارد تومان است.
او از ویژگی‌های لایحه بودجه امسال را تأکید بر لزوم افزایش اختیارات شورای برنامه ریزی استان‌ها، پیشنهاد مجاز شدن استانداران برای حذف 3 دهک بالای جامعه از جمع دریافت کنندگان یارانه و پیشنهاد واگذاری مدیریت توزیع اعتبارات مربوط به ارزش افزوده به شورای برنامه ریزی استان‌ها، دانست.
تاجگردون گفت: هم اکنون 3درصد از مالیات ارزش افزوده به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اختصاص یافته و مدیر مربوطه براساس صلاحدید خود این منابع را هزینه می‌کند، پیشنهاد این است که نحوه توزیع این منبع درآمدی در اختیار شورای برنامه ریزی استان قرار گیرد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما