امروز، جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

فرهنگسرا و مجموعه ورزشی پایداری منشأ تغییرات گسترده در محلات کمتر برخوردار بوده است

حسین حسن‌پور- تماشا 
در گوشه و کنار محوطه بزرگ و باز فرهنگسرای پایداری گروهی از بانوان به گفتگو ایستاده اند و در گوشه ای دیگر از محوطه دو دختر بر روی نیمکتی نشسته و مشغول مطالعه هستند و تعداد زیادی از بانوان در گروه دو یا سه نفری همراه با فرزندانشان به سمت دفتر اداری فرهنگسرا در حرکت هستند.
فریادهای شاد کودکانه فضای فرهنگسرا را پر کرده و نوید سپری شدن یک روز پر از موفقیت را می دهد.
از واحد نگهبانی نشانی زینب قنبری، مدیریت فرهنگسرا را 
می گیرم و او نیز با اشاره دست مرا به سمت واحد اداری هدایت می کند.
قبل از ورود به واحد اداری بر روی بنری بزرگ نوشته شده (شهر باصفا، شهروند بانشاط) و همین شعار نشان می دهد که محیط متفاوتی را در فرهنگسرا تجربه خواهید کرد.
محیطی که در آن مشارکت و همدلی موج می زند و افراد را در موضوعات مختلف با یکدیگر مرتبط می سازد و همین امر منجر به تعاملات اجتماعی بهتر بین شهروندان می شود.
زینب قنبری با بیان اینکه فرهنگسرای پایداری از سال ۷۹ به 
بهره برداری رسیده است اما مدیریت این مجموعه در سال ۹۵ به من سپرده شده، اظهار کرد: در این فرهنگسرا از بدو تأسیس تاکنون فعالیت های گسترده هنری، فرهنگی، مذهبی، آموزش شهروندی و دیگر فعالیت های آموزشی وجود داشته است اما از سال ۹۰ از فرهنگسرای لاله به فرهنگسرای اختصاصی پایداری در موضوعات ایثار، شهادت و برگزاری برنامه هایی خارج از فرهنگسرا تغییر پیدا می کند.
* فعالیت‌های این فرهنگسرا به دو بخش محله‌ای و شهری تقسیم می‌شود
مدیریت فرهنگسرای پایداری گفت: فعالیت های این فرهنگسرا به دو بخش محله ای و شهری تقسیم می شود برگزاری 
کلاس های مختلف مانند هنرهای خانگی و کلاس های آموزش قرآن، آموزش شهروندی و آموزش هایی در قالب کارگاه های هنرهای نمایشی، تجسمی و صنایع دستی که در داخل این فرهنگسرا برگزار می شود و فعالیت هایی مانند برگزاری آیین سال تحویل در کنار قبور شهدا و یا جشن هایی مانند سالگرد آزادسازی روز قدس و یا دهه فجر در بیرون از مجموعه انجام 
می گردد بنابراین این فرهنگسرا همگام با خواسته و نیازهای جامعه همراه است و همین موضوع موجب استقبال گسترده شهروندان شده است.
وی با اشاره به اینکه فرهنگسرای پایداری به دلیل نبود فرهنگسرایی دیگر در محدوده خود طیف وسیعی از جمعیت را پوشش می دهد، افزود: محلات در اطراف بولوار نواب صفوی و انشعابات، بخش هایی از بولوار رحمت تا میانرود و حتی احمدی شمالی و دیگر محدوده ها را پوشش می دهیم و به سبب تراکم جمعیت در این محدوده ها با استقبال گسترده ای روبرو هستیم.
قنبری با بیان اینکه تنوع کلاس ها و قیمت مناسب شهریه کلاس ها 
موجب شده تا شهروندان این محل را نسبت به آموزشگاه های خصوصی ترجیح دهند، اظهار کرد: از سال ۹۵ تاکنون نیز تلاش های 
زیادی در جهت ارتقا و کیفیت آموزش ها صورت گرفته و تلاش کردیم تا مربیان مجرب و با تجربه تری را بکار گیریم.
مدیر فرهنگسرای پایداری گفت: تمام مربیان این مجموعه دارای مدارک دانشگاهی هستند و با حساسیت خاصی تجربه های خود را انتقال می دهند.
وی با بیان اینکه ماهانه ۳۵۰ کودک در کلاس های مختلف شرکت دارند، افزود: در این فرهنگسرا از کودک چهار ساله تا سالمندان ۸۰ ساله در کلاس ها شرکت می کنند.
قنبری با اشاره به اینکه آموزش شهروندی مهم ترین اولویت برنامه این فرهنگسرا است، اظهار کرد: غیر از کلاس های آموزشی بر اساس آمار حدود ۲۸۰ کارگاه آموزشی، مشاور خانواده و فرزندپروری به صورت رایگان در طول سال برگزار شده است.
مدیر فرهنگسرای پایداری با بیان اینکه کلاس های خانه شهروند با هدف آموزش شهروندی به کودکان از سال ۹۵ به دو کلاس افزایش داشته است، گفت: در این کلاس ها آموزش فرهنگ شهروندی و اخلاق شهروندی به کودکان ۴ تا ۶ سال آموزش داده می شود.
وی با اشاره به اینکه اکثر جمعیت ساکن در اطراف فرهنگسرا طی چندین سال گذشته به شهر مهاجرت کرده اند، افزود: یکی از اهداف ما تلاش در جهت آموزش و ارتقای فرهنگ شهروندی در محلات بوده که در این راستا همکاری خوبی با دبستان ها و مراکز بهداشت و دیگر ارگان ها برای دستیابی به این هدف داشته ایم.
* کتابخانه فرهنگسرای پایداری بیش از ۱۶ هزار جلد کتاب دارد
قنبری با اشاره به کمبود و یا نبود کتابخانه در برخی از محلات اطراف، گفت: کتابخانه فرهنگسرای پایداری بیش از ۱۶ هزار جلد کتاب دارد و از زمان افتتاح تاکنون ۸ هزار نفر عضوگیری کرده است و این کتابخانه از ساعت ۷ و نیم صبح تا ساعت ۱۸ عصر پذیرای علاقمند به کتاب و کتابخوانی است.
وی افزود: این فرهنگسرا دارای سالن اجتماعات با ظرفیت ۱۰۰ نفر است که در مناسبت ها و جشن های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و یا در برخی موارد برای دانش آموزان مدارس اطراف فیلم، تئاتر شهروندی و اجتماعی اجرا می شود.
قنبری که خود در سال ۸۳ در این فرهنگسرا مربی بوده و این مهم را افتخاری برای خود می داند، اظهار کرد: این فرهنگسرا از سال ۸۲ تاکنون تأثیر چشمگیری بر روی فرهنگ مردم منطقه گذاشته و نتایج این تغییر هم کاملاً قابل لمس است که به عنوان نمونه در بحث جمع آوری زباله و یا تفکیک آن شاهد همکاری خوب شهروندان با پاکبانان هستیم.
وی افزود: در این فرهنگسرا نمایشگاه های کوچکی با هدف معرفی تولیدات دانش آموختگان این فرهنگسرا برگزار می شود و استقبال ساکنان در محلات اطراف را به دنبال دارد.
مدیر فرهنگسرای پایداری با بیان اینکه نسبت به گذشته توسعه فضای سبز و افزایش وسایل بازی را در این فرهنگسرا شاهد هستیم، گفت: تجهیزات آموزشی، تجهیز کتابخانه از جمله کمبودهای این فرهنگسرا است که در دست پیگیری است.
وی از تعامل خوب فرهنگسرا با سمن ها خبر داد و اظهار کرد: در واقع با تعامل خوبی که با سمن های مختلف داریم در جهت نیازهای واقعی شهروندان گام برداشته می شود.
عقربه ها ساعت ده را نشان می دهند و همچنان والدین به همراه کودکان در محیط فرهنگسرا رفت و آمد دارند به همراه مدیریت فرهنگسرا از برخی کلاس ها بازدید می کنیم و از نزدیک شور و حال کودکان را مشاهده می نماییم.
بعد از خروج از محوطه آموزشی وارد حیاط فرهنگسرا و از درب کوچکی وارد دالان و سپس به دفتر مدیریت مجموعه ورزشی پایداری وارد می شویم.
* مجموعه ورزشی فرهنگسرای پایداری با استقبال شهروندان همراه است
شهرام حسینی نیز با بیان اینکه مجموعه ورزشی فرهنگسرای پایداری شامل دو سالن بزرگ ورزش های توپی و غیرتوپی 
می شود، اظهار کرد: این مجموعه از ساعت ۷ و نیم صبح تا ساعت ۱۴ و نیم در اختیار بانوان قرار دارد و بعد از آن تا ساعت ۱۰ شب در اختیار برادران است و با استقبال خوبی نیز در بخش بانوان و آقایان همراه است.
مسئول سالن ورزشی پایداری با بیان اینکه در سالن غیرتوپی ورزش هایی نظیر تکواندو، کشتی، آمادگی جسمانی برگزار 
می شود، گفت: در سالن توپی نیز ورزش هایی نظیر فوتسال، والیبال، بسکتبال برگزار می گردد.
وی افزود: این سالن ها قابلیت برگزاری مسابقات نیز دارند.
حسینی بیان کرد: هر روز بیشتر از گذشته از این مجموعه استقبال می شود و شهروندان متقاضی راه اندازی رشته های دیگر ورزشی نیز هستند.‌
وی افزود‌: مهم ترین وظیفه اصلی مجموعه ورزشی این فرهنگسرا ایجاد روحیه نشاط و سرزندگی و پر کردن اوقات فراغت شهروندان است که تاکنون عملکرد موفقی نیز داشته است.
بعد از اتمام گفت و گو با مسئول سالن ورزشی پایداری دوباره وارد حیاط فرهنگسرا می شوم.
رفته رفته بر تجمع شهروندان در محیط فرهنگسرا افزوده شده و این امر نشان می دهد که باید با توجه به تراکم جمعیت در این منطقه، احداث فرهنگسرای دیگر با مساحت های بزرگ تری در دستور کار قرار گیرد. 
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما