امروز، سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

زندگی برای کارگـــران عذاب‌آور شده است

زهرا مطهری- تماشا
طبق گزارش منتشر شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس، قدرت خرید خانوارهای ایرانی در تابستان سال جاری نسبت به فصل بهار، کاهش محسوسی داشته است. از ابتدای تیرماه سال جاری پیشنهاد بازنگری دستمزد کارگران برای اولین بار مطرح شد. این پیشنهاد درست زمانی مطرح شد که منحنی معادلات بسیاری از بازارهای داخلی از جمله خودرو، مسکن گرفته تا دلار و طلا تحت تأثیر نوسان نرخ ارز بالا و پایین رفت و همین موضوع باعث کاهش قدرت خرید کارگران شد. چرا که قیمت تمام سبد معیشتی خانوار کارگری افزایش یافت اما دستمزد کارگران تغییری پیدا نکرد. این افزایش ها تا جایی پیش رفت که افزایش هزینه ها، نفس معیشت خانوارهای کارگری را گرفت و با مشکلات متعددی مواجه شدند
دبير اجرايي خانه كارگر تشكيلات فارس گفت: تا به امروز علی‌رغم تلاش های جدی تشکل های کارگری همچنان کارگران از دریافت حق و حقوق واقعی خود محروم مانده اند.
علي راستگو در گفتگو با سرویس اقتصادی «تماشا» از شرایط حاکم بر اقتصاد و وضعیت بحران زده معیشت کارگران انتقاد کرد و گفت: امروز بیش از نیمی از جمعیت کارگری حداقل حقوق کار را دریافت می کنند که این گروه در شرایط بسیار نامساعد اقتصادی قرار دارند.
وی با عنوان اینکه قدرت خرید حداقل بگیران جامعه کارگری که حدود 67 درصد این  جامعه را تشکیل می دهند، از ابتدای سال تاکنون  حدود 80درصد کاهش یافته است، گفت: کارگران در تلاطم اقتصادی موجود به لحاظ عدم دریافت حقوق و حتی از دست دادن شغل بیشترین آسیب را می بینند. امروز میان خط فقر و دستمزد کارگران یک فاصله حدوداً ۵۳ درصدی ایجاد شده و تا زمانی که این فاصله از بین نرود شرایط کارگران در همین وضع باقی خواهد ماند. راستگو ضمن ابراز نگرانی از وخیم شدن اوضاع کارگران در کشور خاطرنشان کرد: کارگری که چند ماه حقوق نگرفته کجا باید داد بزند؟ کارگر از کجا باید بیاورد و گوشت ۷۰ هزار تومانی بخرد؟ دود رکود، تورم و ... همه در چشم کارگر است و زندگی کارگران در این شرایط عذاب آور شده است.
وی همچنین به وضعیت نگران کننده درمانی جامعه کارگری هم اشاره و اعلام کرد: متأسفانه تأمین اجتماعی به بهانه قاچاق دارو و سوءاستفاده از دفترچه های 
بیمه، ۲۷ قلم دارویی مثل شربت سینه، قرص سرماخوردگی، سردرد و ... را از لیست بیمه حذف کرده است و این داروها باید به صورت آزاد تهیه شود، در این شرایط وضعیت درمانی کارگران وخیم شده است. 
این فعال جامعه کارگری با بیان اینکه سیاست های  غلط اقتصادی است که ما را به اینجا کشانده است، خاطرنشان کرد: هر دولتی تا به امروز به جای اجرای برنامه های اقتصادی بر اساس سلیقه شخصی عمل کرده است که البته شرایط و بحران معیشتی امروز نیروهای کار در طول سال های اخیر بی سابقه  است. امروز کارگران چوب سیاست های غلط اقتصادی را می خورند و این درحالی است که این جامعه زحمتکش در ایجاد شرایط موجود هیچ نقشی نداشته اند؛ کانون های قدرت و ثروت و افراد فرصت طلبی که به دنبال رانت هستند باعث این مسائل شدند، و دود تمام بی تدبیری ها و رانت خواری ها به چشم نیروهای کار می رود. وی با اشاره به اینکه برخی بنگاه های اقتصادی در حالی که سابقه فعالیت طولانی داشته و نیاز آنان به نیروهای کار موجود قطعی است همچنان با كارگران قراردادهاي كوتاه مدت و ماهيانه مي بندند و مطابق میل خود كارگران را اخراج مي كنند.
این فعال کارگری با اشاره به اینکه تشکل های کارگری صد در صد قراردادهای موقت هستند، تأکید کرد: کارگران باید امنیت شغلی داشته باشند و حقوق حقه آنان محفوظ بماند.
 وي با تأكيد بر اين كه با اين قراردادها چيزي از قانون كار نمانده است، عنوان کرد: در دولت قبل قانون كار توسط وزير وقت كاملاً تكه پاره شد و عملاً چيزي از آن باقي نمانده است؛ امروز در حالی که تمام اجحاف های ممکن در حق این قانون صورت گرفته است اما باز هم عده ای به جان این قانون افتاده اند.
وي با ابراز تأسف نسبت به آن كه هنوز عده اي قانون كار را مشكل اقتصاد كشور مي دانند، افزود:  باید نسبت به این وضعیت گریه کرد که حتي رئيس يك كميسيون اطلاعي از واقعيت اقتصاد ندارد و تنها موردی که به نظرش می آید مورد هجمه قرار دهد نیروی کار است.
وی با تأکید بر اینکه کارگران همواره  در شرایط معیشتی دشواری زندکگی کرده و حقوق آنها را بسيار پايين تر از خط فقر بوده است، گفت: در حالي كه خط فقر حدود 5 میلیون تومان اعلام می شود حقوق كارگران حدود يك ميليون و 200هزار تومان است؛ نکته شایان توجه اینجاست که در این شرایط نیز هنوز هم اجحاف در حق نیروی کار و قانون کار ادامه دارد.
دبير اجرايي خانه كارگر استان فارس با بيان اين در طول هر سال چندین بار جلوي مجلس براي حق و حقوق كارگران تجمع مي كنيم، اذعان کرد: زور ما بیش از این برای گرفتن و احقاق حقوق کارگران نمی رسد هر چند که در هر شرایطی اعلام می کنیم که در برابر تضییع حقوق نیروی کار کوتاه نمی آییم؛ امروز هر ظلمی که از دستشان بر می آید در حق نیروی کار 
روا می دارند.  

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما