امروز، سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

امضای تفاهم‌نامه بین آموزش و پرورش ناحیه یک و بهزیستی شیراز

 سید محی‌الدین حسینی ارسنجانی- تماشا
با حضور دکتر آذرمی مدیر بهزیستی شهرستان شیراز و دکتر گودرزی مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک و کارشناسان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، انجمن اولیا و مربیان، مشاوره، امور بانوان، معاونت پرورشی، معاونت آموزش ابتدایی، معاونت متوسطه ناحیه یک و کارشناسان پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، اورژانس اجتماعی و مرکز ۱۲۳ بهزیستی شهرستان شیراز سلسله جلساتی در راستای کمک به 
دانش آموزان آسیب دیده اجتماعی و پیشگیری از بروز حوادث و اتفاقات گوناگون برای دانش آموزان در معرض خطر تشکیل و تفاهمنامه ای دراین خصوص بین این دوارگان امضا گردید. در دیدارهای گودرزی و آذرمی مقرر گردید کارشناسان هر دو ارگان با همراهی مدیران مدارسی که دارای 
دانش آموزان آسیب دیدگی اجتماعی هستند و کمیته پیشگیری از آسیب های اجتماعی ناحیه یک شیراز جلساتی را در راستای شناسایی دانش آموزان در معرض خطر که نیازمند رسیدگی فوری و اورژانسی هستند تشکیل و در این زمینه آموزش های لازم صورت پذیرد.
دکتر گودرزی مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز با قدردانی از تلاش ها و اقدامات مؤثر اداره بهزیستی شهرستان شیراز و همراهی و همکاری مدیر و کارشناسان این ارگان مردمی با آموزش و پرورش نواحی شیراز اظهار داشت: در ناحیه یک شیراز علی رغم برخورداری آن از یک سری امکانات متأسفانه به جهت فراوانی جمعیت دانش‌ آموزی این ناحیه (۱۰۰ هزار نفر) و همچنین در موقعیت جغرافیایی غرب شیراز قرار گرفتن آن و برخورداری از شهرک های اقماری و حاشیه و منطقه روستایی سیاخ دارنگون بسیاری از مشکلات در مدارس و حوزه جغرافیایی ناحیه یک شیراز وجود دارد که از نظر تعدد و تنوع مشکل، کمتر از مدارس مستقر در نواحی ۳ و ۴ نیست.
* همین طور که معالی‌آباد داریم عادل‌آباد هم داریم
 وی گفت: در ناحیه یک شیراز همانگونه که معالی آباد داریم عادل آباد هم داریم. در شهرک رضوان و میانرود دانش آموزان مدارسی داریم که مشکلات حادی دارند. از جمله اعتیاد پدر یا مادر و یا هر دو، زندانی شدن پدر یا مادر و یا هر دو، طلاق و متارکه مادر، همچنین ناپدری، بی سرپرستی، بدسرپرستی، اعتیاد و فقر فرهنگی و مادی باعث گردیده که بسیاری از دانش‌آموزان مستعد ترک تحصیل نمایند یا به هنگام خروج از مدرسه دچار نوعی سردرگمی باشند. با کمال تأسف امروز شاهد افزایش آمار خودکشی و پایین آمدن سن اعتیاد در بین دانش‌آموزان هستیم و ما همکاران خود را به یاری می‌طلبیم تا در این زمینه ها راهکار و برنامه ارائه دهند. گذشته از آن با توجه به اینکه کارشناسان بهزیستی به صورت حرفه ای و دقیق با رعایت جزئیات به مسائل مرتبط با افراد بزهکار و آسیب دیده اجتماعی می‌پردازند و گروه مخاطب ما نیز بیشتر دختران دانش آموز و کودکان و نوجوانان در مقاطع تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول هستند از مسئولان بهزیستی تقاضامندیم با لطف و عنایتی که داشته و دارند در زمینه پیشگیری از بروز حوادث بیشتر و کنترل آسیب های اجتماعی در ناحیه یک نیز همراهی و همکاری خود را بیش از پیش نشان دهند. 
دکتر گودرزی افزود: بنا نداریم که با انجام یکسری جلسات و ارائه گزارش یا عکس فقط در صدد ارائه آمار باشیم و از کنار قضیه به راحتی بگذریم. بلکه به دنبال آن هستیم تا حتی اگر شده یک دانش آموز رانجات دهیم و مأموریت اصلی خود را که رسیدگی به امور دانش آموزان آسیب دیده و از این دست می باشد به درستی انجام دهیم. امیدوارم مدیران مدارس هم همکاری لازم را با مسئولان و کارشناسان بهزیستی داشته باشند و در خصوص معرفی دانش آموزانی که دچار مسائل حاد و مشکلات خاص می باشند هم حراست ناحیه را و هم کارشناسان موضوع از جمله انجمن، مشاوره، امور بانوان، حراست و واحد پیشگیری از آسیب های اجتماعی را بیش از پیش یاری دهند و همراه و همگام باشند.
این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: همه ما باید حساسیت‌های خاصی را که در ارتباط با دانش آموزان مشکل دار و یا در معرض خطر هستند داشته باشیم و احساس کنیم که اینها فرزندان ما، فرزندان این شهر واین استان و کشور ما هستند و فرقی هم در رسیدگی امور آنان ندارد. خوشبختانه با تعامل و همراهی که دکتر آذرمی و دوستان و همکاران ایشان در اداره بهزیستی شهرستان شیراز داشته‌اند ما از این بابت خوشحالیم و حضور فتحی‌پور، گرامی و حاجی پور از کارشناسان بهزیستی شیراز را در جلسات تخصصی کمیته پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ارج می نهیم و امیدواریم که در این راستا اقدامات و تصمیماتشان مؤثر واقع گردد.
* ارتباطات مدیران مدارس و مسئولان بهزیستی در قالب پیشگیری به صورت پیوسته و مستمر باشد 
وی یادآور شد: آموزش های لازم و موضوعات را مدیران مدارس باید به مظفری به عنوان رابط بین بهزیستی و اداره ناحیه یک اعلام کنند. از سوی دیگر ناحیه یک شیراز حمایت‌های لازم مادی و معنوی خود را برای جبران بخشی از مشکلات و برگزاری کارگاه ها و آموزش ها و مشاوره های لازم به دانش آموزان مدارس خاص انجام خواهد داد. عضو شورای آموزش و پرورش شهرستان شیراز همچنین در ادامه خاطر نشان کرد: جلساتی را هم با کمیته امداد و شهرداری و خیرین و حراست اداره کل و ناحیه یک برگزار خواهیم کرد تا در امور پیشگیری و کمک به دانش آموزان آسیب دیده ناحیه تسهیل شود مدیران مدارس هم در ارتباط با هزینه سرویس مدرسه دانش آموزانی که دچار مشکلات خاصی از جمله نبود پدر یا مادر و به عبارتی یتیم یا بی سرپرست هستند و توان پرداخت هزینه سرویس خود را ندارند مکاتبه لازم را با واحد انجمن اولیا و مربیان داشته باشند. امیدواریم این اقدامات و تلاش ها بتواند تا حدود بسیاری مشکلات و مسائل مرتبط با دانش آموزان آسیب دیده یا در معرض خطر را کم و 
کمتر کند.
* مردم و مسئولان بهزیستی را تنها نگذارند
در این جلسه دکتر آذرمی رئیس اداره بهزیستی شهرستان شیراز هم با قدردانی از همت والای دکتر گودرزی و همکارانشان که نسبت به پیشگیری از بروز آسیب‌های اجتماعی موجود در مدارس ناحیه ۱ همت می گمارند، اظهار داشت: این اداره علی‌رغم همه محدودیت‌ها و مشکلات مالی و اعتباری که دارد تمام سعی و تلاش و توان خود را در پیشگیری و کنترل این آسیب ها خواهد داشت و با توجه به اینکه بیشتر تلاش ها و اقدامات ما در حوزه جغرافیای ناحیه ۳ و ۴ بود امسال نیز تا پایان بهمن ماه تمام تلاش و سعی خود را برای شناسایی و کمک به دانش آموزان در معرض خطر در حوزه جغرافیایی ناحیه ۱ خواهیم داشت و من امیدوارم بتوانیم در منطقه روستایی سیاخ دارنگون هم اردوی جهادی خود را داشته باشیم. قطعاً اورژانس ۱۲۳و اورژانس اجتماعی ما با داشتن کارشناسان و متخصصان حرفه ای در این زمینه به کمک شما خواهند آمد و ما برای  برگزاری دوره های خاص و ویژه آموزشی که بتواند به صورت موردی مشکلات تک تک آن دسته از دانش آموزانی را که دچار آسیب اجتماعی شده و یا در معرض خطر قرار گرفته‌اند حل و فصل کند اما  دیگر کارشناسان امور اجتماعی ما هم که از روانشناسان زبده و برجسته و مشاورانی که دارای مدارک تحصیلی ارشد و دکترا هستند به یاری مدیران مدارس و دوستان و همکاران شما در ناحیه یک شیراز می آیند و اقداماتی در خور توجه به این عزیزان ارائه می دهند که مرضی رضایی خدای بزرگ و مورد رضایت شما دوستان و همکاران عزیز باشد.
* بهزیستی تنها متولی جمع‌آوری متکدیان و زنان خیابانی نیست
 آذرمی افزود: من از این که بهزیستی را مسئول همه امور و مشکلات و معضلات سطح شهر می‌دانند نگرانم و منتقدم و اعتقاد دارم که همه باید پای کار بیایند. مثلاً در بحث ساماندهی زنان و دختران خیابانی یا کارتون خواب ها عده ای فقط بهزیستی را مسئول و متولی این کارها می دانند در حالی که این مسئله تنها به بهزیستی ربط ندارد و همه ارگان ها و دستگاه‌های حمایتی باید پای کار بیایند تا بتوان در این زمینه به تصمیمی واحد گرفت. از شهرداری گرفته تا شورای مبارزه با مواد مخدر و همچنین کمیته امداد و سایر دستگاه‌های خدمات‌رسان منجمله شهرداری و شورای شهر باید حمایت‌های همه جانبه مادی و معنوی خود را از بهزیستی که مأموریت های مختلفی برای آن تعریف شده داشته باشند. زیرا بهزیستی هرچند که توان داشته باشد امکان اینکه بتواند به همه مشکلات سطح شهر و مسائل پیرامونی آن توجه و عنایت کافی داشته باشد را ندارد و قطعاً بدون همراهی و همکاری سایر ادارات و ارگان ها ما هم با توجه به 
محدودیت های نیروی پرسنلی و اعتباری نخواهیم توانست کاری آنچنان بزرگ کنیم اما امیدواریم با همین وضع موجود مشکلات یکی پس از دیگری حل و فصل گردد. وی همچنین خاطرنشان کرد: اگر مسئله فقر در جامعه ما ریشه کن شود بسیاری از مشکلات از جمله ناامنی ها، بیکاری، سرقت، تجاوز به عنف، اعتیاد و بسیاری از دیگر مسائل و مشکلاتی که پیش روی جامعه ماست از بین خواهد رفت. 
در پایان این مراسم و دیدار تفاهم نامه همکاری بین آموزش و پرورش ناحیه یک شیراز و اداره بهزیستی شهرستان شیراز در جهت پیشگیری و کنترل آسیب های اجتماعی و انجام امور مددکاری تهیه و به امضای اعضای جلسه رسید.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما