امروز، سه شنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

دیدن شهر کتاب در کنار کتابخانه مرکزی شیراز یک ضرورت است

حسین حسن‌پور- تماشا
عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز معتقد است: کتابخانه ایده آل، 
کتابخانه ای است که نظام فعالیت های 
آن به گونه ای طراحی شود که در خدمت تولید دانش باشد و بدون نیاز به هرگونه تبلیغ؛ پژوهشگران و مخاطبان عام را به سوی خود جلب نماید.
دکتر علی ناصری در جلسه روز گذشته شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به تصمیم کمیسیون فرهنگی مبنی بر تعیین زمین برای کتابخانه مرکزی شیراز، اظهار کرد: از شاخصه‌های لازم برای انتخاب شدن شهری با عنوان پایتخت جهانی کتاب از دیدگاه یونسکو، آنست که در گام نخست دستگاه های مختلف برای این منظور دارای انسجام بوده، به این صورت که تمام دستگاه‌های فعال در عرصه کتاب و کتابخوانی اعم از دولتی‌ها و غیردولتی‌ها، انجمن کتابداران، کتابخوان‌ها، ناشران، دستگاه‌های فرهنگی و بخش های مرتبط به صورت موزون و هماهنگ عمل نموده تا به این هدف دست یابیم. ویژگی دوم خلاقیتی است که لازم است برای معرفی کتاب در شهر وجود داشته باشد. سومین عنصر، درگیر کردن عامه مردم در ترویج کتابخوانی است و چهارمین ویژگی این است که چقدر کودکان، نوجوانان و جوانان، بر اثر این طرح‌ها به کتابخوانی رو آورده باشند.
وی با بیان اینکه کتابخانه، در عام ترین 
شکل خود، نهادی اجتماعی است که با هدف خدمت رسانی به جامعه ایجاد شده و به همین دلیل، نخستین معیار ارزیابی هر کتابخانه نوع و کیفیت خدماتی است که در آن ارائه می شود، گفت: این خدمات هر چه متنوع تر و فراگیرتر باشند، امتیاز کتابخانه مورد نظر بالاتر خواهد بود. ارزیابی کلی این خدمات نیز کار چندان دشواری نیست، چرا که ردپای یک نظام خدمت رسانی موفق در همه جای کتابخانه به خوبی مشهود است.
عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز با توجه به اینکه کتابخانه مرکزی شهر، علاوه بر روزهای عادی، معمولاً در روزهای تعطیل و پس از ساعات اداری نیز باید خدمات را به شهروندان ارائه دهد، افزود: به گونه ای که رفت و آمد در آن جریان داشته باشد، کاربران می آیند و می روند و یک لحظه جریان زندگی در آن متوقف نمی شود؛ دسترسی  بی واسطه به ابزار و منابع مورد نیاز کاربران برایشان فراهم است. حتی وقتی کاربران در کتابخانه حضور فیزیکی ندارند، دسترسی شهروندان به منابع و خدمات کتابخانه قطع 
نمی شود. 
ناصری با بیان اینکه مهم ترین معیارهای ارزیابی برای کتابخانه مرکزی شیراز باید بر اساس استانداردها پیش بینی 
کرد، اظهار داشت: در نظر گرفتن کیفیت و کمّیت خدمات، برقراری دامنه و عمق پیوند برای دسترسی به منابع اطلاعاتی، سطح و استمرار تعاملی که با کاربران خود ایجاد می کند و رسالت و نقشی که در ارتقای فرهنگ مطالعه در جامعه و تلاش و تدبیری که برای توسعه روزافزون آن از جمله معیارهایی است که باید در نظر گرفته شود.
وی افزود: برای دستیابی به موارد ذکر شده و فراهم نمودن شرایط مطلوب به نظر می رسد دیدن شهر کتاب در کنار کتابخانه مرکزی شیراز یک ضرورت است.
عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز گفت: از جمله هدف‌های اصلی در شکل‌گیری شهر کتاب می توان به تولید و توزیع اطلاعات که از مهم‌ترین ابزار توسعه‌یافتگی در جامعه‌ جهانی امروز است و نیز بهره‌گیری از سیلان پرخروش اطلاعات در سطح جهانی، تولید اطلاعات و تقویت این جریان پرخروش در جهت افزودن، بر دانش جهانی و ایجاد تفاهم و همدلی بین فرهنگ‌ها، بالنده کردن فرهنگ ملی ـ اسلامی از طریق گزینش برتر و بهتر از اطلاعات تولید شده در سطح جهانی، خودی‌سازی این اطلاعات از طریق دانش ترجمه، بزرگداشت فرهنگ ملی از طریق بزرگداشت صاحبان فرهنگ و فرهنگ‌سازان، سرانجام ایجاد 
محیط های پژوهشی و انتقادی اشاره کرد.
ناصری با بیان اینکه فعالیت شهرکتاب بر چند محور عمده متمرکز باشد، افزود: فعالیت های قرآنی، ایجاد فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای عرضه کتاب و دیگر محصولات فرهنگی و آموزشی، برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کتاب، برگزاری کارگاه‌ها، سخنرانی‌ها و گردهمایی‌های فرهنگی و علمی، ترجمه و انتشار کتب ارزنده در زمینه‌ی علوم قرآنی، فلسفه، ادبیات و علوم انسانی، ارائه نوشت‌افزار، نوار و لوح فشرده موسیقی، لوح فشرده سرگرمی، علمی و کالاهای فرهنگی و تولیدات فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، کارت پستال، پوستر و سایر تولیدات فرهنگی از جمله محورهای فعالیت شهر کتاب است.
وی افزود: شهرکتاب را می توان به صورت مؤسسه ای مادر که به صورت نهادی عام المنفعه و غیرانتفاعی مدیریت شود بنا نهاد و با در نظر گرفتن فروشگاه های استاندارد در آن، ضمن فراهم کردن فضای مطمئن، محیطی آرام و مفرح را برای شهروندان ایجاد نمود تا کلیه نیازهای فرهنگی یک خانواده متشکل از پدر بزرگ، مادر بزرگ، پدر و مادر، فرزندان دانشجو، دبیرستانی، دبستانی و خردسال را به طور هم‌زمان تأمین ‌نماید. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما