امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

طرح «پیمایش مراقبت از بیماران دیابتی» با همت معاونت بهداشت دانشگاه اجرا می‌شود

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه بیماران مبتلا به دیابت در صورت کنترل نشدن منظم قند خون خود دچار عوارضی همانند رتیوپاتی، نفروپاتی و نوروپاتی، عوارض قلبی و عروقی و زخم های پای دیابتی می شوند، از اجرای طرح «پیمایش مراقبت از بیماران دیابتی» در فارس خبر داد.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «عبدالرسول همتی» افزود: شاخص ها نشان می دهند شناسایی و مراقبت از بیماران دیابتی در حال بهبود است، اما هنوز ۳۰ درصد این بیماران در جمعیت تحت پوشش دانشگاه شناسایی نشده و ۵۰ درصد آنها مراقبت مناسب دریافت نمی کنند.
 این مقام مسئول در معاونت بهداشت دانشگاه گفت: در راستای بهبود این شاخص ها، معاونت بهداشت دانشگاه برنامه ارزیابی وضعیت مراقبت و کنترل بیماران دیابتی نوع دو را تدوین و با همکاری تمامی معاونت های دانشگاه اجرا می کند.
مدیرگروه بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت دانشگاه نیز هدف از این مطالعه را تعیین شیوع عوارض دیابت و تعیین دسترسی به امکانات درمانی و کیفیت زندگی بیماران عنوان کرد و گفت: خوشه های طرح در شهرستان های آباده، داراب، نی ریز، استهبان، آباده طشک، بیضاء، کازرون، فیروزآباد، قادرآباد، مرودشت و شیراز پراکنده هستند.
دکتر «فریبا مرادی» افزود: پرسشگری درب منزل و نمونه گیری و بررسی آنتروپومتری و معاینه ها در مراکز منتخب انجام می گیرد که با هدف توجیه مسئولان شبکه های بهداشت و درمان مجری طرح، با حضور معاونین بهداشت، کارشناسان مسئول توسعه شبکه، کارشناسان مسئول بیماری های غیرواگیر و کارشناسان مسئول آزمایشگاه های شهرستان های منتخب برگزار شد.
او ادامه داد: در این نشست، توضیحات لازم در خصوص اهداف پروژه، گروه های هدف، نحوه جمع آوری داده ها، چگونگی انتخاب تیم پرسشگری و نمونه گیر و روش دریافت و انتقال نمونه ها در برنامه زمان بندی، اطلاعات لازم به شرکت کنندگان ارائه شد.
«ندا هادی زاده» کارشناس برنامه دیابت معاونت بهداشت دانشگاه نیز گفت: نتایج این طرح شمایی از وضعیت سلامت، چگونگی مراقبت و عوارض و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به دیابت را به سیاستگذاران و برنامه ریزان ارائه می دهد.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما