امروز، چهار شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

شاعران و نویسندگان بزرگ فارس در «جشن قلم» گردهم می‌آیند

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: اهل قلم، در قاموس فرهنگ ایران به ویژه استان فرهنگ پرور فارس، درخشش ویژه ای دارند و شعر و ادبیات هنر اول این سرزمین به شمار می‌رود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، صابر سهرابی که در آستانه ۱۴ تیرماه روز قلم سخن می‌گفت، با بیان اینکه روح امید و آگاهی و اندیشه ورزی توسط اندیشمندانِ نویسنده، پژوهشگر و شاعر در کالبد جامعه دمیده می‌شود تصریح کرد: هنرمندان و مؤلفان زینت المجالس نیستند و باید از ظرفیت بی بدیل و کم نظیرشان در اعتلای فرهنگ، ایجاد فرصت‌های اجتماعی و از بین بردن تهدید ها بهره برد. 
‌وی با بیان اینکه یک کتاب ارزشمند حاصل یک عمر تجربۀ زیسته و خردورزی یک مؤلف است خاطرنشان کرد: تاریخ نشان داده است، اندیشه‌های متعالی همواره در ایجاد جنبش‌های فکری و اجتماعی، آزادی خواهی، تعالی جامعه و زندگی کمال گرایانه جوامع نقش پررنگی داشته اند که در این میان اندیشه بزرگان فارس از سیبویه در علم کلام، ملاصدرا در حکمت و فلسفه، قطب الدین شیرازی در علم، ابن باکویه، روزبهان و شیخ کبیر در عرفان گرفته تا حافظ، سعدی، مکتبی، قاآنی، شوریده، اهلی و ده‌ها چهره نامدار دیگر در شعر، بر تارک علم و ادب ایران اسلامی می‌درخشد. 
وی گفت: البته فارس تنها به گذشته پر افتخارِ خود نمی بالد بلکه در دوران معاصر نیز داستان‌نویسان، شاعران و استادان بزرگ ادبیات همچون عبدالعلی دستغیب، منصور اوجی، برادرانِ فقیری، ابوتراب خسروی، صدرا ذوالریاستین، سیروس رومی، پرویز خائفی، کاووس حسن لی، یوسف نیری، علی اکبر نحوی و ده ها شخصیت دیگر، پرچم ادبیات فارس را بالا نگه داشته اند. 
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه به برنامه‌های این اداره کل و انجمن اهل قلم استان به مناسبت هفته قلم اشاره و خاطرنشان کرد: ۱۴ تیرماه در روز قلم و آغاز هفته گرامیداشت قلم استان فارس، به اهل قلم فقید که در آرامستان شیراز در خانه ابدی آرمیده‌اند، ادای احترام می‌شود و در روز شنبه به دیدار تعدادی از اهالی قلم پیشکسوت می‌رویم. 
سهرابی افزود: در روز سه شنبه ۱۹ تیرماه، شب شعر و ‌موسیقی فولکلور شیرازی با حضور شاعران بومی سرا برگزار می‌شود و در روز چهارشنبه نشست فصل نقد به بررسی رمان «گلوگاه» و تقدیر از نویسنده شایسته آن  طیبه گوهری اختصاص خواهد داشت.
وی «جشن قلم» را برنامه اصلی این هفته اعلام کرد و گفت: در این برنامه که پنجشنبه ۲۱تیرماه در خانه ای تاریخی برگزار می‌شود، علاوه بر اهل قلم، دبیران انجمن‌های ادبی شیراز و استان فارس نیز حضور خواهند داشت.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما