امروز، سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

ایجاد مکانیزم و سازوکار داوری همیشه مورد تأکید و خواست تجار بوده است

فرزانه قنبردزفولی- تماشا
همایش استانی مدیریت فرآیند داوری روز چهارشنبه دوازدهم دی ماه با حضور دکتر محمدباقر الفت معاون محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و دکتر علی القاصی مهر رئیس کل محترم دادگستری استان فارس با موضوع تبیین ساز و کارهای توسعه داوری در استان فارس و رونمایی از سامانه هوشمند الکترونیکی مدیریت پرونده های داوری به همراه رونمایی از کتاب شرحی بر نهاد داوری به همت معاونت محترم اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در  سالن همایش های بین المللی اتاق اصناف مرکز استان فارس برگزار شد.
* معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس: حدود ۹۰ مرکز و مؤسسه داوری در سطح استان فارس راه‌اندازی شده است
احمد رحمانیان معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس در این همایش با بیان اینکه موضوع داوری در قوانین مختلف از جمله قانون آئین دادرسی مدنی، قانون برنامه ششم توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و سیاست‌های کلی قضایی مورد توجه قرار گرفته است، به اهمیت داوری و فواید آن اشاره کرد و یادآور شد: قضازدایی و توسعه مشارکت مردم با دستگاه قضایی و دسترسی آسان و راحت به داوران، امکان انتخاب داور توسط طرفین و پیش‌بینی موضوع داوری از فواید این امر است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۹۰ مرکز و مؤسسه داوری در سطح استان فارس راه اندازی شده است، بیان کرد: معاونت اجتماعی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس مبادرت به راه اندازی ۱۷ مرکز داوری و ۲۷ مؤسسه در شهر شیراز و ۴۶ مؤسسه در شهرستان‌ها کرده است و حدود ۴۰۰ نفر در این مراکز و مؤسسات مشغول به فعالیت هستند و خدمات داوری ارائه می‌دهند. همچنین در استان فارس بیش از ۶۰ مرکز مشاوره در حوزه خانواده داریم و حدود ۴۵۰ نفر هم در این مراکز فعالیت دارند.
رحمانیان افزود: ۲۵۰ دوره آموزشی برای داوران در سطوح مقدماتی و داوری پیشرفته برگزار شده است و نزدیک به ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر از افراد در این دوره‌ها شرکت و گواهی شرکت در دوره دریافت کردند.
وی با تأکید بر اینکه کانون داوران فارس نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود، هدف از راه‌اندازی این کانون را تقویت بخش خصوصی دانست و عنوان کرد: اصناف استان شرط داوری را در کل مجمع خود محور قرار دادند. در حوزه معاملات املاک نیز شرط داوری آمده و به لحاظ توسعه خوبی که در حوزه داوری در استان داشتیم، ضرورت داشت کار به صورت نظام‌مند انجام شود و نظارت مناسبی بر فعالیت‌های این حوزه صورت بگیرد.
* رحمانیان: الکترونیکی شدن سامانه داوری با جدیت دنبال شد تا نظارت بر آن تسهیل شود
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس تشریح کرد: الکترونیکی شدن سامانه داوری با جدیت دنبال شد تا نظارت بر آن تسهیل شود و یکی از مهم ترین قابلیت های این سامانه نظارت دقیق بر فعالیت داوری ها است. داوران نیز به راحتی از این سامانه استفاده می‌کنند و جلسات کارشناسی بسیاری نیز برای این اقدام تشکیل شده است.
وی اضافه کرد: برخی تشریفات که ضرورت دارد و الزامی است توسط این سامانه کنترل می‌شود که صورت بگیرد و فرم‌های متحدالشکلی طراحی شده تا انسجام در فعالیت‌ها دنبال شود. 
رحمانیان با اعتقاد به اینکه سامانه قابلیت های متعدد دیگری هم دارد، بر لزوم تصویب هر چه سریع‌تر لایحه جامع داوری تأکید کرد و بیان داشت: بیمه‌ها و بانک‌ها برای دستگاه قضایی پرونده‌های ورودی زیادی دارند و اینها می‌توانند دعاوی خود را در قالب داوری مطرح کنند اما اصلاح قانون باید به صورت ملی صورت گیرد و تعرفه‌های داوری نیز باید بازنگری و مجدد ابلاغ شود.
* القاصی،‌ رئیس کل دادگستری فارس: بار قوه قضاییه و دادگاه‌ها و محاکم با حجم زیاد ورودی پرونده‌ها بسیار سنگین شده است
علی القاصی‌ رئیس کل دادگستری فارس نیز در ادامه این همایش اظهار کرد: در بخشی از قوانین آنطور که انتظار قانون‌گذار و نیاز جامعه است اقدامات مناسب انجام نشده است و یکی از این حوزه‌ها حوزه داوری است.
وی افزود: به تأکید قانونگذار، قوه قضاییه موظف است به منظور کاهش مراجعات مردم به دستگاه قضایی، زمینه را برای فعالیت مؤسسات داوری فراهم و این ظرفیت را برای حل و فصل دعاوی مردم ایجاد کند.
القاصی با بیان اینکه در قانون اساسی هم به مقوله داوری توجه شده است، عنوان کرد: توجه به امر داوری در نظام دادرسی توسط قانونگذار صورت گرفته زیرا با ارجاع داوری در خیلی موضوعات مردم از پیچ و خم‌های دادرسی رها می‌شوند.
وی اضافه کرد: در رسیدگی‌های داوری معمولاً رسیدگی به صورت تخصصی و کار کارشناسی انجام می‌شود و طرفین و اصحاب دعوی نیز با انتخاب داور چه در داوری‌های موردی و چه در داوری‌های حرفه‌ای باید به صاحب فن و تخصص در آن زمینه رجوع کنند زیرا او منشأ اختلاف را درست و بهتر تشخیص می‌دهد و می‌تواند دعوی را حل و فصل کند از این رو داوری برای دستگاه قضایی اهمیت دارد.
* اگر فرهنگ رجوع به داوری در رسیدگی‌ها دنبال و این حوزه تقویت شود برکات و نتایج خوبی برای جامعه به دنبال دارد
القاصی مهر با اعتقاد بر اینکه اگر فرهنگ رجوع به داوری در رسیدگی‌ها دنبال و این حوزه تقویت شود برکات و نتایج خوبی برای جامعه به دنبال دارد، بیان کرد: فرهنگسازی در این امر، هم موجب می‌شود قضات و محاکم و دادگاه‌ها موضوعاتی را که حتماً باید در دستگاه قضایی رسیدگی شود را بهتر و با کیفیت بالاتر رسیدگی کنند و هم اینکه از ورود خیلی از پرونده‌هایی که نباید وارد دستگاه قضایی شود جلوگیری و این موضوعات در مؤسسات داوری رسیدگی می‌شود.
وی ادامه داد: بار قوه قضاییه و دادگاه‌ها و محاکم با حجم زیاد ورودی پرونده‌ها بسیار سنگین شده است که به کارکردها و مشکلات جامعه بر می‌گردد.
* القاصی‌مهر: ورود خیلی از موضوعات و دعاوی به دستگاه قضایی به دلیل اینکه با نظم عمومی جامعه مغایرت ندارند از وقت قضات می‌کاهد و باعث رسیدگی بدون کیفیت به دیگر پرونده‌های مهم می‌شود
رئیس کل دادگستری فارس تصریح کرد: ورود خیلی از موضوعات و دعاوی به دستگاه قضایی به دلیل اینکه با نظم عمومی جامعه مغایرت ندارند از وقت قضات می‌کاهد و باعث رسیدگی بدون کیفیت به دیگر پرونده‌های مهم می‌شود.
القاصی خواستار طرح لایحه جامع داوری پس از تأیید ریاست قوه قضاییه در مجلس شورای اسلامی شد و گفت: امروز قانون داوری نیاز دستگاه قضایی است، لایحه جامع داوری لایحه‌ای است که مدت‌ها روی آن کار شده و لایحه جامع و خوبی تهیه شده و نزد ریاست قوه قضاییه است درخواست می‌شود در جلسه مسئولان عالی قضایی این به عنوان یک مطالبه مطرح و زمینه تأیید نهایی فراهم و در مجلس مطرح شود.
محمدباقر الفت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز با بیان اینکه ایجاد مکانیزم و سازو کار داوری همیشه مورد تأکید و خواست تجار بوده است، اظهار کرد: آن دسته از شهروندان که در داخل کشور یا به صورت بین المللی فعالیت تجاری انجام می دهند انتظار و توقعشان این است که اگر در حوزه رفتار تجاری با تاجر دیگری دچار اختلاف شدند، این اختلاف به سرعت و به دقت و با توجه به عرف و عادت تجار، به صورت پنهان و بدون اینکه در جامعه موجی منفی علیه اعتبار آنها ایجاد کند، مورد رسیدگی قرار بگیرد و احکامش هم خیلی سریع و دور از چشم دیگران اجرا شود.
* الفت: حضور فعالان اقتصادی در دادگستری به شدت می‌تواند اعتبار آنها را مورد خدشه قرار دهد
وی با تأکید بر اینکه حضور فعالان اقتصادی در دادگستری به شدت می تواند اعتبار آنها را مورد خدشه قرار دهد، بیان کرد: به همین دلیل این افراد تقاضا دارند نهاد داوری مورد شناسایی حاکمیت و احکام داوری مورد حمایت قرار بگیرد و قدرت حاکمیت در مرحله اجرای احکام داوری اعمال شود.
الفت خاطرنشان کرد: امروز در دنیا چه از داوری  در داخل کشورها و چه از داوری بین المللی به نحو شایسته و به نفع تجارت و منافع و مصالح ملی استفاده می شود. ضمن اینکه دیگران نیز از نهاد داوری بهره مند می شوند. طرفین و همچنین دادگستری و دادگاه از طرق داوریس خود را از انبوه پرونده ها و صدور احکام کم اساس نجات می دهند و قضات را از قرار دادن در معرض انتقاد دیگران دور می کنند و سرمایه اجتماعی دادگستری را افزایش می دهند و فرهنگ حقوقی را بین جوامع مختلف گسترش می دهند و از همه مهم تر به ایجاد عرف هم کمک شایانی می کند.
وی افزود: بخش خصوصی و حاکمیتی باید با همکاری یکدیگر، نظام داوری را تبلیغ و ترویج کنند و مورد استفاده مردم قرار دهند.
الفت با اعتقاد بر اینکه قانون اگر بخواهد پویا باشد باید از پشتیبانی عرفی بهره مند باشد و عرف، قانون را شکل می دهد، عنوان کرد: قانون ساخته ذهن قانونگذاران نیست. در قوانین مختلف و پراکنده از نظام داوری صحبت شده و کیفیت داوری، چگونگی داوری، اجرای احکام داوری و انتخاب داور در این قوانین مورد توجه قرار گرفته است.
* ما در معاونت اجتماعی قوه قضاییه تمام حمایت‌ها را برای فعال شدن نهاد داوری انجام می‌دهیم
وی با بیان اینکه به رغم ورود این حجم از پرونده به دستگاه قضایی در سال، اما کمتر از یک درصد این پرونده ها به امور داوری اختصاص داده شده است، به راه اندازی سامانه هوشمند داوری الکترونیکی  اشاره کرد و یادآور شد: ما در معاونت اجتماعی قوه قضاییه تمام حمایت ها را برای فعال شدن نهاد داوری انجام می دهیم اما باید از این ظرفیت استفاده شود. امیدواریم با فعالیت سامانه هوشمند داوری الکترونیکی، کار داوری به شکل مطلوبی سامان گیرد.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بر لزوم گسترش حوزه فعالیت دفاتر خدمات قضایی تأکید کرد و اظهار داشت: این دفاتر عمده کاری را که در حال حاضر انجام می دهند دریافت دادخواست های حقوقی و ارسال آن برای مرجع ارجاع است تا آن مرجع نیز بدون دخالت طرفین پرونده این دادخواست را به شعبه ای که بر اساس نوبت باید دادخواست تحویل گیرد ارسال کند.
وی با اشاره به اینکه حوزه فعالیت های مرتبط با فناروی اطلاعات آی تی بسیار گسترده تر و قوی تر از این خدماتی است که هم اینک توسط این دفاتر ارائه می شود و ما در این دفاتر نباید خود را به برخی کارهای پیش پا افتاده محدود کنیم، گفت: امروز بسیاری از کشورها از این حد از خدمات رسانی دفاتر خدمات قضایی عبور کرده اند اما آن دفاتر را تعطیل نکرده اند بلکه برای آنها مأموریت های جدید تعریف کرده اند. در واقع  در بسیاری از کشورها این مأموریت را در حال حاضر از طریق سایت ها و درگاه ها انجام می دهند. سواد رایانه ای در دنیا بالا است و  زیرساخت ها برای آنها فراهم است و آنها می دانند از امکانات و اطلاعات موجود چگونه استفاده کنند.
در پایان این همایش از سامانه هوشمند الکترونیکی مدیریت پرونده‌های داوری و کتاب شرحی بر نهاد داوری رونمایی شد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما