امروز، دوشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۸

تسهیلات دولتی به تنهایی برطرف کننده مشکلات روستاییان نیست

تسهیلاتی که از سوی دولت ارائه می شود و مورد استقبال هم قرار گرفته نمی تواند به تنهایی مشکلات روستاها را حل کرده و مانع مهاجرت روستاییان شود. 
مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس در دیدار با آیت ا... دژکام نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شیراز با ارایه گزارشی از عملکرد یک ساله این دفتر به مشکلات موجود در روستاهای استان پرداخت و کم توجهی به وضعیت معیشت روستاییان را مهمترین عامل در خالی شدن روستاهای استان از سکنه ذکر کرد. 
سید کمال پاک فطرت در این دیدار با بیان این مطلب که امروز روستاهای فارس از نیروی مولد خالی شده و تنها شاهد سکونت سالخوردگان هستیم، گفت: برای مقابله با این معضل  باید با اتخاذ تدابیری به دنبال ایجاد روند معکوس در مهاجرت روستاییان باشیم. وی افزود: امروز هر اقدامی که در روستاها شود نقش پیشگیری دارد اما وقتی به شهر رسید این اقدام تنها نقش درمانی ایفا می کند مانند کارهایی که در روستاهای حاشیه شیراز انجام می دهیم در حالی که باید نگاه خود را امروز به سمت روستاها ببریم. پاک فطرت با انتقاد از بی توجهی دستگاه های متولی به مقوله روستا گفت: وضعیت روستاها به دلیل توجه دستگاه ها به شهر و غفلت و رهاسازی روستاها بسیار بغرنج است، در حال حاضر هیچ نهادی بر مشکل آب در روستاها نظارت 
نمی کند و روستاییان هم به دلیل مشکلات از آب موجود در زیر زمین که باید برای آشامیدن استفاده شود به منظور کشت غرقابی استفاده می کنند. 
مدیر کل امور روستایی استانداری فارس با بیان این که در فارس بیش از هشت هزار روستا وجود دارد که نیمی از آنها خالی از سکنه هستند گفت: توجه به دو مقوله مهم آب و معیشت و برنامه ریزی برای کنترل مشکلات این دو مبحث می تواند مانع افزایش مهاجرت و تقویت روستاهای موجود شود. وی برنامه ریزی انجام گرفته از سوی دفتر امور روستایی را نیز در راستای توجه به این دو مبحث عنوان کرد و افزود: دفتر روستایی به عنوان دستگاهی که مسئولیت و سیاست نظارت راهبردی روستاها را بر عهده دارد، از یک سو به دنبال هدایت و سیاستگذاری و از سوی دیگر در حال نظارت بر عملکرد شوراها و دهیاری ها است و بیشترین تلاش را در بحث رفع امور جاری روستاها دارد که در این بین برخی اوقات دستگاه هایی هم هستند که به وظایف خود عمل نمی کنند. پاک فطرت با اظهار این که نگاه ما از ابتدا به دو موضوع و مقوله مهم آب و معیشت در روستاها بوده، گفت: ظرفیت فارس در بخش گردشگری به ویژه گردشگری روستایی بالاست اما متأسفانه به دلیل کم توجهی متولیان امر از این ظرفیت غافل مانده و استفاده بهینه نشده که به همین دلیل دفتر امور روستایی استانداری به این مقوله ورود کرده است. وی توجه به صنایع دستی و مشاغل خرد خانگی را از دیگر ظرفیت های درآمدزایی در روستاها برشمرد. 
پاک فطرت همچنین با اشاره به مشکل روستاییان در حوزه آب گفت: وضعیت ما در بحث آب بحران صرف نیست بلکه از بحران هم رد شده و زنگ خطر به صدا درآمده است به عنوان مثال در خرامه در حال حاضر۳۵هزار هکتار زمین لم یزرع وجود دارد که به همین دلیل علیرغم همه مشکلات به سمت تغییر الگوی کشت رفتیم و مجموعه های پرورش قارچ در این منطقه را از ۶ مجموعه  به ۱۲۰ مجموعه رساندیم.
 وی تصریح کرد: در سایر شهرستان های استان نیز وضعیت به همین منوال است و در دیدار با دهیاران هر شهرستان تنها تذکر ما بحث معیشت و آب است و این دو مقوله در حال حاضر ارجحیت بیشتری نسبت به مسایل عمرانی و آسفالت دارد. مدیر کل امور روستایی و شوراهای فارس با اشاره به فعالیت های دفتر امور روستایی جهت آموزش دهیاران در زمینه های امور مالی، عمرانی، پسماند و گردشگری گفت: دست کمک به سوی ائمه جمعه دراز می کنیم چرا که سخنان و گوشزدهای ائمه جمعه در سطح استان می تواند مؤثر باشد می تواند مؤثر باشد.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما