امروز، چهار شنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۸

دلیل خاموشی ها و توزیع ناعادلانه آن در شیراز!

 سیده ناهید تقویان- تماشا
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز در مورد خاموشی‌های روزهای اخیر در این شهرستان توضیحاتی ارائه کرد.
به گزارش تماشا، جلال زراعت‌پیشه در جمع خبرنگاران گفت: در فصول زمستان و بهار تعمیرات و بهینه‌سازی شبکه توزیع برق در محدوده توزیع برق شیراز انجام شده و فارغ از حوادث و اتفاقاتی که غیرقابل پیش‌بینی محسوب می‌شود، این شبکه پایداری کامل دارد.
وی با تصریح اینکه کاهش بارش‌ها در زمستان 96 و بهار 97 باعث افت سطح آب پشت سدها خصوصاً در استان خوزستان به عنوان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید انرژی برق شد، گفت: امسال مقداری تولید برق به واسطه کاهش تولید در نیروگاه های برق آبی کمتر از سال گذشته است.
* برق قابل ذخیره‌سازی در مقیاس بزرگ نیست!
زراعت‌پیشه با بیان اینکه برق قابل ذخیره‌سازی در مقیاس بزرگ نیست و همیشه باید تلاش کرد بین تولید و مصرف تعادل وجود داشته باشد، گفت: بحث قطع برق و اعمال خاموشی در روزهای اخیر، موضوعی ملی است و ارتباطی با تصمیم‌گیری در سطح استان فارس یا شهر شیراز 
ندارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه شرکت توزیع برق شیراز برای رفاه شهروندان تلاش خود را معطوف کرده است، گفت: ارائه برنامه برای خاموشی‌هایی که دیسپاچینگ مرکز درخواست می‌کند، امکانپذیر نیست، زیرا زمان و میزان ثابتی ندارد.
زراعت‌پیشه در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد توزیع ناعادلانه خاموشی‌ها در شیراز و بی‌عدالتی صورت گرفته در قطع برق شهروندان شیرازی که شهروندان برخی نقاط تا زمان تنظیم مطلب چهار تا پنج مرتبه خاموشی دو ساعتی را تحمل کردند و برخی نقاط یکبار هم قطعی برق را متحمل نشدند جواب مشخصی نداد و گفت: محدوده تحت پوشش توزیع برق شیراز را به 6 منطقه تقسیم‌بندی کرده‌ایم و تلاش این بوده که اگر اعمال خاموشی ضرورت دارد، بین تمام نقاط توزیع شود؛ البته بیمارستان‌ها، مراکز حساس، چاه‌ها و مخازن ذخیره آب از نقاطی است که مشمول خاموشی 
نیست.
وی همکاری بخش‌های صنعت و کشاورزی با شرکت توزیع برق شیراز در کاهش پیک مصرف را خوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: مذاکراتی با صنایع انجام شده که تعمیرات و تعطیلات سالانه خود را به ساعت و ایام پیک بار منتقل و از پاداش‌های پیش‌بینی شده استفاده کنند؛ در این زمینه اکثر صنایع خصوصاً صنایع بزرگ همراهی 
دارند.
زراعت پیشه همراهی کشاورزان با توزیع برق شیراز را خوب اعلام و اضافه کرد: قرارداد فروش انرژی به کشاورزان 20 ساعته است و در قبال 4 ساعتی که کشاورز همکاری دارد، پاداشی به او تعلق می‌گیرد.
این مدیر صنعت برق اعتقاد دارد که امسال نباید تمرکز را بر مصرف بهینه تنها در ساعت های اوج مصرف گذاشت زیرا مصرف برق در هر ساعتی مصرف آب را نیز به همراه دارد زیرا برای تولید برق در نیروگاه‌های برق آبی نیازمند مصرف آب هستیم.
وی ادامه داد: هرچه بتوان فرهنگ مصرف بهینه برق را بین شهروندان ترویج دهیم، به حتم شاهد کاهش مصرف سرانه آب نیز خواهیم بود که تأثیر آن در ابعاد مختلف به مصرف‌کننده بازمی‌گردد.
زراعت‌پیشه اعتقاد دارد که مصرف برق در بخش تجاری نیازمند اصلاح الگوها است زیرا رواج برخی رفتارها نظیر استفاده از ریسه برق و کولرهای گازی در تمام ساعت‌ها، باعث افزایش شدید میزان مصرف شده است.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با این تأکید که همراهی و مشارکت مردم می‌تواند در بهینه‌سازی مصرف برق مؤثر باشد، گفت: یکی از واحدهای پرمصرف، بانک‌ها بود که از اردیبهشت ماه، اقدام به تعویض تعرفه‌های کنتور این واحدها کرده‌ایم.
این مقام مسئول با بیان اینکه این اقدام با هماهنگی و همکاری مدیران بانک‌ها انجام شده است، گفت: با این اقدام ساعت اوج مصرف برای بانک‌ها را 11 تا 15 تعریف کرده‌ایم، در این ساعت بهای برق مصرفی بیش از سایر ساعت‌ها محاسبه می‌شود.
زراعت‌پیشه گفت: شرکت توزیع برق شیراز برای نخستین بار در کشور، مرکز اجراییات برق را راه‌اندازی کرده و با هماهنگی و همکاری نیروی انتظامی و دستگاه قضایی، نسبت به جمع‌آوری برق‌های غیرمجاز اقدام می‌کند؛ از ابتدای کار تاکنون بیش از 17 هزار برق غیرمجاز جمع آوری یا تبدیل به مجاز شده است.
وی در مورد عدم اطلاع‌رسانی در خصوص خاموشی‌های متعدد در شهر شیراز عنوان داشت: ما نمی‌توانیم این موضوع را پیش‌بینی کنیم و در نتیجه اطلاع‌رسانی هم نمی‌تواند صورت بگیرد!!!
در هر حال آنچه مشهود بود در این نشست به سؤالات اصلی افکار عمومی همچون دلیل شکل‌گیری خاموشی‌ها در شیراز از هفته قبل تاکنون، رعایت نشدن عدالت در خاموشی‌ها و قطع شدن مرتبط برق برخی مناطق شهر و عدم قطع شدن بخش‌های متعدد دیگر شهر، عدم اطلاع‌رسانی جدول خاموشی‌ها به شهروندان برای پیش‌بینی امورشان، پاسخگو نبودن شماره 121 توسط اپراتور و تکرار جمله‌بندی‌های خاص توسط نوار ضبط شده و... پاسخ‌های شفافی داده نشد که نشد و مشخص هم نیست این وضعیت تا کجا و تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟!!

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما