امروز، سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

مرد اخلاق فوتبال، تحول بزرگی در فوتبال ایران ایجاد کرد

با حضور پیشکسوتان و بزرگان مراسم بزرگداشت استاد دهداری در شیراز برگزار شد. 
وی در سال 1312 در شهرستان مرودشت روستای «گلدشت» چشم به جهان گشود و پس از عزیمت خانواده به آبادان، فوتبالش را در این شهر فوتبال‌خیز آغاز کرد و از این خطه به بازی در تیم‌ملی و سرمربیگری آن رسید.
در همین راستا مراسم بزرگداشت زنده یاد استاد دهداری با حضور گروه کثیری از پیشکسوتان و بزرگان فوتبال آبادان و شیراز و جمعی از مسئولین ورزش فارس در شامگاه سه شنبه 13 آذر در سالن هیئت اسب سواری در مجموعه ورزشی حافظیه برگزار شد.
در این مراسم خلیل صالحی مدیرعامل اسبق باشگاه های برق شیراز و صنعت نفت آبادان ضمن اشاره به سجایای اخلاقی و شخصیتی استاد دهداری گفت: فوتبال ایران باید به سمت اخلاق گرایی گرایش یابد و توجه جدی کند.
در ادامه این مراسم حمید راهدار استاد دانشگاه، غلامحسین پیروانی مربی نام آشنای فوتبال کشور حیدرعلی کامیاب مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس، محمود وزیری پیشکسوت شاهین خرمشهر و آبادان و عبدالکاظم دریساوی کارشناس تربیت بدنی و روز نامه نگار مطالب جالبی در باره زندگی و آثار ماندگار استاد دهداری بیان کردند.
راهدار درباره رابطه اخلاق و قانون و نقش کلیدی اخلاق در تعدیل رفتار فردی واجتماعی و تدوین قوانین به سود زیست اخلاقی سخن گفت و افزود: جامعه ورزشی از استاد دهداری بخش‌های مهمی از اصول اخلاقی را دیده و آموخته است زیرا دهداری در عمل پایبندی به اخلاق را در همه شرایط نشان داد. سپس غلامحسین پیروانی درباره رفتار و کردار علی‌گونه زنده یاد دهداری سخن گفت و با اشاره به نیازهای کنونی به دست اندرکاران ورزش و مربیان و ورزشکاران جوان توصیه‌های ارزشمندی کرد که قدر پیشکسوتان و زحمتکشان ورزش را بدانند.
حیدرعلی کامیاب نیز در ادامه درباره نقش تاریخ ساز انسان‌ها سخن گفت و یاد آور شد که این انسان‌ها هستند که تاریخ را می‌سازند وی افزود: بدون شک استاد دهداری یکی از انسان های تاریخ ساز کشور ماست. کامیاب افزود: ورزش ما باید آموزه‌های دهداری را به شکل برنامه ریزی شده در عمل اجرا و عملیاتی کند.
وی از بزرگانی نظیر بیژن بیداری و خلیل صالحی و غلامحسین پیروانی و پیشکسوتان زحمتکش به نیکی یاد کرد.
سپس محمود وزیری با ذکر خاطراتی از دوران تشکیل باشگاه‌های شاهین خرمشهر و آبادان از استاد دهداری و نقش اثر گذار مجید فخروییان و محمد باقر ترابی و حسنیان و علی پورجانکی سخن گفت و یادآورشد که این چهره ها ی شاخص نقش مهمی در اصول اخلاقی مکتب شاهین داشتند.
در ادامه عبدالکاظم دریساوی با تقدیر از پیشکسوتان پیام شیدا دهداری دختر مرحوم استاد دهداری را قرائت کرد و با تقدیر از حضور ایرج دهداری برادر زنده یاد دهداری از ایشان تقدیر کرد.
دریساوی نیز در سخنانی از نقش ارزشمند بیژن کوهزاد و زنده یادان حمید برمکی، منوچهر سالیا، فاروق فتاحی و محمدباقر ترابی در نگاهداشت اصول مکتب شاهین و بزرگداشت استاد دهداری یاد کرد.
دریساوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت بازگشت به این چهره بزرگ و بازخوانی اندیشه ها و سوابق و عمل ایشان در فوتبال پرطرفدار ضرورتی انکار ناپذیر است.
وی ادامه داد: هدف عمده برگزاری این مراسم و سمینارها درباره شخصیت و ارثیه و دستاوردهای استاد پرویز دهداری این است که بایک نگاه اخلاقی و آینده نگرانه خشونت و فساد در ورزش تعدیل و طرد و نفی شود و نسل‌های جوان ورزشکار و مربی و سرپرست و مدیر بیش از پیش به اهمیت راست کرداری و درست اندیشی و رفتارهای جوانمردانه و عدالت خواهانه در میدان ورزش و خارج از آن پی ببرد و عمل کند تا از رهگذر آن نجابت و پاکی و صداقت و خیر خواهی در میدان ورزش و جامعه پررنگ تر و شکوفاتر شود.
دکتر اسلام موسوی نیز در حاشیه این مراسم در گفتگو با «تماشا» پیرامون مرد اخلاق فوتبال ایران اظهار داشت: او یک اسطوره به تمام معنا بود و از نظر اخلاقی بسیار منضبط بود. می توان گفت مرحوم دهداری یک استثناء بود یا حداقل چنین کسانی مشابه استاد دهداری بسیار اندک هستند و به اندازه انگشتان یک دست هم نمی شوند چون واقعا اخلاق‌مدار بود و نمی‌توانم کلمه‌ای که در شان و شخصیت او باشد، پیدا کنم. معاون اداره کل ورزش و جوانان فارس در ادامه تصریح نمود: او علاوه بر این‌که الگوی اخلاق و اسطوره بزرگ فوتبال ایران بود، کسی بود که تحول بزرگی در فوتبال ایجاد کرد و استعدادهای بزرگی از جمله زرینچه، نامجومطلق و قایقران را هم شناسایی کرد. مرحوم دهداری هدایت تیم‌ملی را هم بر عهده داشت و در تیم‌ملی نیز تحول ایجاد کرد.
وی در خاتمه گفت: در مکتب دهداری مهم تر از هر چیز تحصیل بازیکنان بود. به طوری که هشتاد درصد بازیکنان تیم شاهین که بعدها به هما تغییر نام داد، دارای تحصیلات عالیه بودند. مسئله مهم دیگر در تیم‌های ایشان نظم، اخلاق و کار تشکیلاتی بود.
در این مراسم نیز از ایرج هژبر افکن پیشکسوت فوتبال آبادان و شیراز به دلیل بیش از دو دهه خدمت داوطلبانه به تیم پیشکسوتان دهداری تقدیر شد و از زحمات آقایان خلیل صالحی و اکبر اسلامی در مدیریت و سرپرستی تیم فوتسال استاد دهداری به نیکی و از غلامحسین پیروانی به عنوان یکی از سالم ترین مربیان اخلاق گرا یاد شد.
گفتنی است دراین مراسم آقایان بیژن کوهزاد، بیژن بیداری، مجید فهندژ، کاووس عباسی،غلامعلی هنرپیشه، نادر اسداله زاده،عیسی اکرمی، جمشید غدیری، مسعود آذر هوشنگ، فرج سلحشور، ترابی، پاکزاد، رادمهر، اصغر خادم، سیادت نیا، علیرضا قشقایی، برادران قنبری و... حضور داشت. 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما