امروز، سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

امحای ۹۰ میلیارد ریال داروی قاچاق و تقلبی در شیراز

بیش از 90 میلیارد ریال داروهای قاچاق و تقلبی شامل هورمون ها و مکمل های غیر مجاز ورزشی، موادمخدر، روانگردان و داروهای سقط جنین در شیراز با حضور معاون دادستان عمومی و انقلاب و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز امحا شد.
سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی شیراز در حاشیه امحای داروهای قاچاق و  غیرمجاز در شیراز گفت: داروهای قاچاقی که در شیراز امحاء گردید شامل موادمخدر، روانگردان، مکمل های ورزشی غیرمجاز، داروهای سقط جنین و سایرداروهایی است که بنا به تشخیص بازرسین دانشگاه علوم پزشکی برای سلامت جامعه مضر بودند.
کوروش زارعی ارزش ریالی این داروها را بیش از 90 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: با دستور دکتر القاصی رئیس کل دادگستری استان فارس و نظر دادستان عمومی و انقلاب شیراز این داروها  در سطح شیراز جمع آوری و پس از تشکیل پرونده قضایی و رسیدگی در چارچوب قانون دستور امحا و نابودی داروها صادر گردید.
وی با اشاره به اینکه این پرونده ها در دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بررسی شده، اظهار کرد: پس از بررسی و رسیدگی در شعب ویژه رسیدگی به این جرائم و صدور کیفرخواست و ارسال پرونده ها به دادگاه برای قاچاقچیان این داروها مطابق قانون مجازات های سنگین حبس  در نظر گرفته شد که هم اکنون تعدادی از محکومین این پرونده ها در حال تحمل حبس در زندان 
می باشند.
معاون دادستان عمومی و انقلاب شیراز و سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی شیراز از تشکیل تیمی برای برخورد جدی با این دسته از افراد خبر داد و گفت: کارگروهی با همکاری دستگاه  قضایی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و ضابطین به صورت مستمر و دائم اماکن مستعد عرضه این قبیل داروها را مورد بازرسی قرار می دهند.
زارعی تأکید کرد: در صورت کشف داروهای غیرمجاز با تشکیل پرونده قضایی و رسیدگی سریع دردادسرا پرونده ها با صدور کیفرخواست به دادگاه ارسال می شود.
وی با اشاره به اینکه دستگاه قضایی استان  فارس در برخورد با قاچاقچیان دارو قاطع است، افزود: مجموعه قضایی استان در برخورد با این دسته از افراد جدیت زیادی دارد و سریع ودر چارچوب  قانون با مرتکبین این گونه جرائم با قاطعیت  برخورد می کند.
دکتر «محمدجواد خشنود» نیز گفت: در هفت ماه نخست سال جاری، حدود 10 هزار کیلوگرم داروی قاچاق، تقلبی، موادمخدر و روانگردان، دست ساز و نیروزا، به ارزش 100میلیارد ریال، با تلاش شبانه روزی نیروهای انتظامی، امنیتی، قضایی و دانشگاه علوم پزشکی شیراز کشف و در نتیجه با حضور معاون دادستان شیراز معدوم شد.
او با بیان اینکه استفاده از این نوع داروها به سلامت افراد جامعه آسیب می رساند، افزود: بیشتر دارو‌های کشف شده، قاچاق، تقلبی و دست ساز است که متأسفانه اکثر افراد با هدف پرورش اندام، چاق کننده و لاغری از آن‌ استفاده می کنند که اثرات سوءمصرف و عوارض جانبی فراوانی از جمله بیماری‌های قلبی، گوارشی، کلیوی و کبدی را به همراه دارد.
دکتر خشنود، با اشاره به اینکه مقادیر زیادی از این داروها در شیراز و صدرا کشف شده است، گفت: امروزه نیاز است مصرف کنندگان، 
مکمل های غذایی و دارویی خود را صرفاً از داروخانه ها تهیه کنند و در دام تبلیغات غیرواقعی نیفتند.
معاون غذا و دارو دانشگاه، از تمام شهروندان تقاضا کرد هنگام خرید دارو و فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی به تاریخ مصرف مندرج بر روی بسته بندی محصول و برچسب اصالت نوع وارداتی این فرآوره‌ها توجه و در هنگام خرید با استعلام کد‌های مندرج بر روی برچسب اصالت توجه کنند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما