امروز، سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

دانشجو؛ سیاسی یا سیاست زده!

سید محی الدین حسینی ارسنجانی - تماشا
 یکی از روزهای خوب خدا در تقویم شمسی ما ایرانیان روز پربار و ارزشمند دانشجو است.این روز همان روز، ۱۶ آذرماه هرسال است و یاد دانشجویان شهید، مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌ رضوی که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ یعنی حدود چهارماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال در دانشگاه تهران به شهادت رسیدندگرامی داشته می‌شود. از آن سال تا به امروز روز دانشجو در دانشگاه‌های بزرگ و قدیمی ایران روز مهمی بوده و برنامه‌های مختلفی به صورت خودجوش به مناسبت روز این روز ازسوی دانشجویان و یا تشکل‌ها و احزاب سیاسی در محیط‌های دانشجویی و دانشگاهی برپا می گردد. وقایع آذر ۱۳۳۲، نمایانگر واکنش دولت کودتا به فعالیت های دانشجویی بود. ۱۶ آذر، توسط کنفدراسیون دانشجو یان ایرانی خارج از کشور که مرکز اجتماع و مباحثه مخالفان حکومت پهلوی در خارج از ایران بود، روز دانشجو نامیده شد. 
این روز از آن زمان، همچنان از اهمیت تاریخی برجسته‌ای در ایران برخوردار بوده‌ است. هر ساله در ایران این روز گرامی داشته می‌شود و دانشجویان دیدگاه‌های سیاسی خود را در مسائل و محافل مختلف مطرح می‌کنند. اما نکته حائز اهمیت این روزواین رویداد یا مناسبت ملّی، نوع نگاه به این روز و مناسبتی به این مهمی ازسوی مسئولان امور و دانشجویان است.
اینکه امام فرموده اند: دانشگاه مبداء همه تحولات است شکی نیست و اینکه رهبری اظهار داشته اند: عنصر سیاست جزء لاینفک زندگی دانشجویی است، جملات و عباراتی ناب است اما متاسفانه امروزه برخی محافل دانشگاهی به جای بازی دادن سیاست و انجام امور سالم سیاسی، طعمه سیاست بازانی شده اند که سیاست‌زدگی را می‌خواهند بر محیط‌ها و فضاهای دانشجویی تحمیل کنند. 
حق این است تا دانشجوی دانشگاه‌های ما باعلم و آگاهی و تسلط بر امور سیاسی، در نقش تحلیلگران مسائل سیاسی و اجتماعی بتوانند با برخی روشنگری‌ها و پرده برداری‌ها از اشکالات موجود هر آنچه راکه به صلاح کشورونظام اسلامی است انجام دهند و با روحیه مطالبه گری خود و فراهم نمودن بسترهای نقد ونقادی سالم، کشور را رو به رشدوتعالی ببرند. اما نکته مهمتر عدم ورود دانشجویان به مباحث خارج از محدوده سیاست وافتادن در وادی سیاست زدگی و دورشدن از ماموریت و رسالت اصلی یعنی درس وتحصیل و... است. 
امیدآنکه همه دانشجویان ما افرادی آگاه و راهگشا در امورمختلف کشور باشند و اگرهم سیاسی اند یا دوست دارند که دانشجویی سیاسی باشند و کارسیاسی خودرا در چارچوب‌های قانونی کشور انجام دهند در گرداب مخوف جماعت سیاست زده و سیاست باز نیفتند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما