امروز، سه شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

نهاد بازرسی، زمینه را برای تصمیم گیری صحیح در سطوح عالی مدیریتی فراهم می‌کند

شهردار شیراز تأکید کرد: اداره کل بازرسی شهرداری شیراز باید تلاش کند که با گزارش گیری به موقع و نظارت بر امور در حین انجام کار، موجب تصمیم‌گیری صحیح در سطوح عالی مدیریتی و اصلاح فرایندها و روش‌ها جهت تسهیل و تسریع در کار شهروندان شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، مهندس اسکندرپور در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بازرسی با بیان اینکه تخلف و کم کاری موجب کاهش اعتماد شهروندان و تنزل سرمایه اجتماعی مجموعه شهرداری می‌شود، گفت: بازرسی نقش پیشگیرانه دارد و باید بر جریان امور کنترل، نظارت و اشراف داشته باشد این نهاد باید پس از کسب توضیحات و اطلاعات؛ گزارش‌های لازم، متقن و قابل اعتماد را تهیه کند، به مدیر ارشد ارائه دهد و زمینه را برای تصمیم گیری صحیح در سطوح عالی مدیریتی فراهم کند.
وی با اشاره به اینکه شهرداری شیراز مجموعه ای وسیع با دارا بودن 12 هزار نیرو و سازمان اداری گسترده است، تأکید کرد: در این نهاد گسترده حضور با قدرت، حساسیت و جدیت دستگاه‌های نظارتی ضروری است. در این راستا شهرداری شیراز دارای سه دستگاه نظارتی حراست، حسابرسی داخلی و بازرسی است که هر نهاد با وظایف مشخص خود مدیریت ارشد را در تصمیم سازی، تصمیم گیری و اصلاح امور یاری می‌رسانند. از این رو شاغلین در نهادهای نظارتی مجموعه شهرداری باید دارای ظرفیت بالا، دقت و تخصص باشند تا مدیریت ارشد مجموعه بتواند بر گزارش هایشان تکیه و بر مبنای آن عمل کند.
 شهردار شیراز در این آیین خطاب به مدیر کل جدید بازرسی خاطرنشان کرد: حضور همزمان سه دستگاه نظارتی حسابرسی داخلی، حراست و بازرسی در حوزه‌های مختلف شهرداری باید به یک رویه تبدیل شود تا این نهادها با استقرار در مجموعه‌های مختلف، شنونده گزارش‌های شهروندان باشند و پس از آن گزارش کامل عملکرد آن حوزه را جهت اصلاح امور به مدیر ارشد ارائه دهند.
مهندس اسکندرپور تصریح کرد: حضور همزمان نمایندگان سه دستگاه نظارتی در حوزه‌های مختلف شهرداری منجر به گزارش گیری و نتیجه گیری دقیق و جامع می‌شود. بدین منظور باید با ایجاد دبیرخانه مشترک نهادهای نظارتی، جلسات مشترکی برگزار شود تا با یکدیگر تعامل بیشتری داشته باشند.
شهردار شیراز ضمن تأکید بر جایگاه کلیدی بازرسی در مجموعه مدیریت شهری گفت:  مدیرکل بازرسی باید علاوه بر اشراف به قوانین و مسائل حقوقی بر رویه‌های شهرداری و مسائل مدیریت شهری مسلط باشد تا بتواند قضاوتی صحیح از عملکرد مدیران ارائه دهد. از این رو محمدفاضل صارمی زاده شهردار پیشین منطقه ۱۰ با داشتن تحصیلات و سابقه کار حقوقی و اشراف و تسلط بر رویه‌ها و قوانین موجود در مجموعه مدیریت شهری به عنوان مدیرکل بازرسی منصوب شد.
وی با اشاره به برخی از اقدامات مدیر کل پیشین بازرسی شهرداری شیراز و ارائه گزارش‌های دقیق توسط مهندس جمشیدی خاطرنشان کرد: میز خدمت نماز جمعه که زمینه پاسخگویی مستقیم مدیران به شهروندان را فراهم می‌آورد، اقدامی ارزشمند است که در دوره مدیرکل پیشین بازرسی پایه گذاری شد.
نوذر امامی رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز در این آیین گفت: کنترل و نظارت از ابزارهای کار مدیریت هستند که به مدیر ارشد در تصمیم گیری و انجام امور یاری می‌رساند.
امامی تأکید کرد: می‌توان یک سازمان را با همت نهادهای نظارتی کنترل و سالم کرد و اداره کل بازرسی شهرداری شیراز باید با تکیه بر بدنه کارشناسی، متخصص و آموزش دیده بر مجموعه مدیریت شهری نظارت کند تا اطمینان و اعتماد شهروندان نسبت به شهرداری افزایش یابد.
سیروس پاک فطرت نایب رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای شهر نیز در آیین تکریم و معارفه مدیرکل بازرسی شهرداری شیراز عنوان کرد: این اداره کل از دو حوزه بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی تشکیل شده است که در حوزه بازرسی باید به سمت پیشگیری و جلوگیری از وقوع تخلفات برویم. در حوزه رسیدگی به شکایات مردمی نیز جهت جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان و رسیدگی به خواسته‌های آنان است که باید به منظور افزایش رضایت شهروندان در این حوزه تلاش کنیم.
پاک فطرت بیان کرد: انتخاب نیروهای توانمند بدنه شهرداری به عنوان مدیران مجموعه مدیریت شهری اقدامی قابل تحسین از سوی شهردار شیراز و در جهت شایسته سالاری است.
مدیرکل بازرسی شهرداری شیراز نیز در این آیین گفت: بازرسی باید بدنه‌ای متشکل از کارشناسان و متخصصین داشته باشد تا نواقص را ببیند، عملکرد واحدها و جریان امور را با قوانین و مقررات تطبیق دهد و جامع ترین و دقیق ترین گزارش را به اطلاع مدیر ارشد مجموعه برساند. اینگونه است که مجموعه بازرسی می‌تواند با نظراتش در تصمیم گیری برای اصلاح امور موثر واقع شود. محمدفاضل صارمی زاده بیان کرد: تلاش خواهم کرد با اصلاح امور؛ اطمینان خاطر و رضایتمندی شهروندان را نسبت به مجموعه شهرداری افزایش دهم.
براساس این گزارش، شهردار شیراز طی حکمی محمد فاضل صارمی زاده شهردار پیشین منطقه ۱۰ را به عنوان مدیرکل بازرسی شهرداری شیراز منصوب کرد.
محمدفاضل صارمی زاده دارای مدرک کارشناسی حقوق و دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق عمومی است که از سال ۱۳۷۳ وارد مجموعه شهرداری شده است. صارمی زاده تاکنون رئیس حوزه شهردار، معاون اجرایی منطقه ۶، معاون درآمد و حقوقی شهرداری منطقه ۸، شهردار منطقه ۸ و شهردار منطقه ۱۰ بوده است. همچنین معاونت حراست شیلات هرمزگان در سال ۶۹ و کارشناسی در معاونت عمرانی استانداری فارس در زمان استانداری مهندس جهرمی در سال ۷۱ از دیگر سوابق وی است.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما