امروز، چهار شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۸

فارس رتبه دوم فناوری در کشور را دارد

 سیده ناهید تقویان-تماشا
به گزارش خبرنگار «تماشا»، رئیس پارک علم و فناوری فارس، در نشستی خبری به مناسبت هفته پژوهش و علم و فناوری، پارک علم وفناوری را فصل مشترک دانشگاه و صنعت خوانده و گفت: پارک ایده محور هستیم که پس از بررسی ایده‌های مختلف و تشخیص درصد اشتغال زایی آن، مورد حمایت‌های مختلف قرار گرفته تا به رشد و تولید برسد.
 فرید مر با بیان اینکه نتیجه این کار آرندی (واحد تحقیق و توسعه) است، تصریح کرد: در کشور کارخانه زیاد اما صنعت کم داریم، در اینجا اصل نیاز به توسعه و به روز شدن آموزش داده می‌شود، تفاوت دانشگاه و صنعت در آرندی است.
 وی افزود: افراد نابغه و باهوش دور از شلوغی در پارک و فناوری جمع شدند تا ایده‌های خود را رشد و توسعه دهند.
 مُر با اشاره به به فعالیت ۴۱ پارک فناوری در کشور، بیان کرد: اگر از پردیس تهران صرف نظر کنیم، استان فارس در رتبه دوم یا سوم در حوزه فناوری قرار دارد و بعد از ۲ سال حدود ۴۰ شرکت در حوزه فناوری در حال فعالیت هستند.
 رئیس پارک علم و فناوری فارس متذکر شد: چالش‌های زیادی مانند تعارض قوانین تجاری ما با قوانین جهانی و توسعه فناوری، عدم اجرای قوانین مالیاتی و گمرکی، عدم ارائه تسهیلات مناسب، عدم ریسک پذیری و فرهنگ خطرپذیری در جامعه در پیش روی فعالان این حوزه است.
 وی با اشاره به روند صنعت و تولید، اظهار کرد: مراحل راه اندازی یک کارخانه طولانی بوده و در صورت عدم برنامه ریزی فکری ساخت کارخانه و تولیدات آن با شکست رو به رو می‌شود.
 مُر با بیان اینکه در برخی از حوزه‌ها کارخانه داریم اما صنعت نداریم گفت: مثلا در حوزه خودروسازی ما کارخانه داریم اما صنعت نداریم، اگر ما وارد صنعت قطعه سازی شویم در خیلی از بخش‌ها پیشرفت می‌کند.
 رئیس پارک فناوری فارس بیان کرد: ۳۰۰ شرکت در استان فارس وجود دارد که شاهد موفقیت ۴۰ درصدی هستیم که آمار درخور توجهی است، ایده‌های استارت آپ از روش‌های جذب در این حوزه است.
 وی خبر داد: یکی از پیشنهادها بازدید عمومی از پارک بوده که با توجه به روش کاری نمی تواند برای دیگران چندان جالب باشد.
 مُر با اشاره عدم فرهنگ کار گروهی و جمعی، عنوان کرد: فناوری هم افزایی دارد و متاسفانه هنوز فرهنگ هم افزایی به وجود نیامده و فناوری ام افزایانه نداریم.
 وی افزود: شورای شهر پس از بازدید قول ساخت پنج تابلو و نصب در مسیر و اختصاص بودجه ۲ درصدی در حمایت از پارک علم و فناوری را دادند که هنوز عملی نشده است.
 رئیس پارک علم و فناوری با بیان اینکه بزرگترین مانع تجاری سازی یک محصول است، خبر داد: در هفته علم و فناوری شاهد سه رونمایی خواهیم بود، در مورد شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات و امکاناتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
 پیمان کشاورز مدیر روابط بین الملل پارک علم و فناوری فارس نیز در این در نشست خبری  اظهار کرد: ما شاهد انبوه کارگروه‌ها در استانداری هستیم، پارک علم و فناوری در حوزه استان و سازمان شناخته شده است و در دانشگاه‌ها حضور فعال داریم.
 مسئول مرکز پتروشیمی پارک علم و فناوری فارس با اشاره روابط صادرات و واردات بین استانی، بیان کرد: نباید این را یک آسیب دید، ممکن است شرایط استان در یک حوزه چندان مناسب نباشد و در حوزه ای دیگر فعال باشد.
 وی با اشاره به عضویت پارک در انجمن‌ها و گروه‌های جهانی گفت: سال گذشته در حوزه نانو، IT و محصولات کشاوری شاهد رشد ۷ درصدی صادرات بودیم که از میلیون دلار به هفت میلیون دلار رسیده است.
در ادامه این نشست محمود ناصری رئیس مرکز رشد کشاوری و صنایع تبدیلی پارک علم و فناوری فارس نیز  گفت: اکنون خیلی از زیرساخت‌های سخت افزاری از بین رفته و شرکت‌های کوچک بیشتر مورد استقبال هستند و کارایی خوبی دارند.
 رئیس مرکز رشد کشاوری و صنایع تبدیلی پارک علم و فناوری فارس افزود: قرار نیست شرکت هایی با تولیدات کلان وجود داشته باشد، ورودیان پارک شرکت‌های تازه تاسیس شده توسط دانشجویان خلاق با ایده‌های ناب هستند.
 وی با بیان اینکه ۴۵ شرکت در زمینه‌های کشاورزی و صنایع تبدیلی در حال فعالیت است، گفت: خیلی از این شرکت‌های وارد چرخه صادرات شده و به کشورهای حوزه خلیج فارس محصولات کشاورزی صادر می‌کنند.
 ناصری تصریح کرد: ما تولید کننده نیستیم از تولیدکننده‌های خلاق حمایت می‌کنیم و شرکت‌های ما به زمین‌های بزرگ احتیاج ندارد به فکرهای بزرگ احتیاج داریم.
 رئیس مرکز رشد کشاوری و صنایع تبدیلی پارک فناوری فارس با بیان اینکه مبدا محصولات ما خلاقیت است، خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات تجاری سازی استانداردسازی است چرا که محصولات تازه تولید شده بر اساس خلاقیت بعد از تولید مجبور به استانداردسازی می‌شود.

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما