امروز، چهار شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۸

تاول اخراج کارگران بر بدنه اقتصاد فارس!

زهرا مطهری- تماشا 
 افزايش لحظه به لحظه قيمت‌ها نگراني مزدبگيران را روز به روز شدت مي‌بخشد. اينكه قرار است فلان کالا را فردا چه نرخی باید بخرند! آن‌ها تنها قشري هستند كه زندگي‌شان به طور كامل تحت تاثير تابلوي صرافي‌هاست، تابلوهايي كه رنگ‌شان همچون اين روزهاي كارگران سياه است.
اعتراض كارگران، سرخوردگي و ناديده گرفته شدن آن‌ها اين روزها به بحران كارگري در كشور بدل شده است. بي‌توجهي به مولفه‌هاي تعیین دستمزد كارگران و تأخير در اعلام آن یک مشکل اساسی به شمار مي‌آيد. مزد کارگران بدون توجه به واقعیت‌های زندگی، تعیین می‌شود؛ آن هم در آخرین دقایق هر سال، به عبارت بهتر در دقیقه نود؛ یعنی چند ساعت مانده به سال تحویل!
 البته امسال پس از تحويل سال و در ماه‌هاي ابتداي سال ۹۷ نرخ دستمزد به صورت رسمي اعلام شد، يعني از دقيقه ۹۰ هم گذشته بود. برای محاسبه مزد، معادلاتي را پیش روی‌شان قرار می‌دهند که صحت ندارد و پیش‌بینی‌هايي برای سال بعد می‌کنند که هیچ زمان این پیش‌بینی‌ها در عالم واقع اتفاق نمی‌افتد. براي مثال امسال پیش‌بینی کرده بودند که نرخ تورم تک رقمی است و این را «فرض مسلم» گرفتند و ۱۹.۵ درصد افزایش مزد را در بوق و کرنا کردند و گفتند این یک بُرد مسلم برای کارگران است؛ آیا واقعا نرخ تورم تک رقمی‌ است؟ آیا «باورپذیر» است که نرخ دستمزد بیشتر از نرخ تورم تعیین شده؟
در همين حال غلامرضا عباسی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید: کارگران محاسبه نرخ تورم سبد مصرفی خود و تعیین رقم دستمزد براساس آن را خواستارند و توقع مزد بیشتر را ندارند. رقم سبد هزینه ماهانه کارگران سال گذشته به رقم دو میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید و قرار شد این رقم مبنای تصمیم‌گیری‌های مزد در جلسات شورای عالی کار باشد، اما متاسفانه در تعیین مزد سال ۹۶ دیده نشد و امسال با تورم موجود این رقم فراتر خواهد رفت. نرخ تورمی که از سوی بانک مرکزی یا مرکز آمار ایران اعلام می‌شود در واقع نرخ تورم۳۰۰ قلم کالایی است که به طور میانگین در نظر گرفته می‌شود، در حالی که کارگران و اقشار کم درآمد کشور دست کم با ۴۰ قلم کالا سر و کار دارند
 نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به اینکه تورم چند ماه ابتدایی سال ۹۷ کمر کارگران را شکست، گفت: افزایش ۱۹.۵درصدی حقوق حداقل بگیران در فروردین ۹۷، کور سو امیدی برای قشر ضعیف کارگران بود که در همین ابتدای سال دیری نگذشت که از بین رفت و نه تنها شکاف مزدی آن‌ها ترمیم نشد بلکه هر روز شاهد کاهش هرچه بیشتر قدرت خرید کارگران هستیم. با توجه به محاسبات گروه کارگری به میزان۴۸.۲درصد در ابتدای سال ۹۷ قدرت خرید کارگران کاهش یافته است و درخواست آن‌ها از شركای اجتماعی بازبینی مجدد سبد معیشت و بررسی جهت افزایش توان خرید برای کارگران است.در این میان و علی رغم تمام تنگناهای اقتصادی و در حالی که حقوق کارگران کفاف هزینه‌های تنها چند روز آنها را در ماه می‌دهد هر روز شاهد اخراج نیروهای کار بیشتر از همیشه نیز هستیم.
رئيس شوراي هماهنگي كار استان فارس معتقد است: 10 درصد مشكلات و هزينه هاي يك كارخانه مربوط به جامعه كارگري است و معلوم نيست مديران چرا آن 90 درصد ديگر را ول كرده اند و به اين 10 درصد چسبيده اند؟!
 مهرزاد مویدی با عنوان اینکه ‌دست هاي پشت تعطيلي كارخانجات استان است كه به هيچ وجه به صلاح استان فارس نيست، در ادامه می‌گوید: در شرایط وانفسای اقتصادی و در حالی که هر روز شاهد کوچک و کوچک تر شدن سفره‌های کار گران هستیم، ریزش نیروهای کار ‌و اخراج کارگران تاول هایی را بدنه جامعه بر جا می‌گذارد؛ تاول‌های چرکینی که تبعات اقتصادی و البته اجتماعی آن بر کسی پوشیده نیست.
 وی به وضعیت چندین واحد تولیدی و کارخانه در فارس اشاره می‌کند و می‌گوید: از جمله اين كارخانجات كارخانه کابل سازي است كه 1200 كارگر آن را به 40 كارگر تقليل دادند و حالا هم 
مي خواهند اين كارخانه را تعطيل و زمين آن را به كاربري گردشگري تغيير دهند.
وي یادآور می‌شود بهتر است مسئولین مدیریت شهری شیراز دست از سر كارخانه كابل سازي بردارند چرا كه كارگران به هيچ وجه اجازه تعطيلي اين كارخانه را نمي دهند.
مويدي با اشاره به مشكلات عديده در ديگر كارخانجات استان از جمله كارخانه روغن نباتي شيراز می‌گوید: كارگران اين كارخانه فقط حقوقشان را مي خواهند و جالب است در برابر پيگيري شوراي اسلامي كار براي حق و حقوق كارگران، ‌مدير كارخانه تنها به گفتن اين جمله كه از شوراي كارگري نفرت دارم بسنده مي كند.
رئيس شوراي اسلامي كار استان فارس با طرح اين سوال كه چرا مسئولان مربوطه در اعتراضات به حق كارگري به جاي برخورد با مديران تنش زاي كارخانه، اقدام به ساكت كردن و تشكيل پرونده براي كارگران مي كنند عنوان می‌کند ‌از ديگر كارخانجاتي كه 
مي خواستند تعطيل كنند كارخانه پشم شيشه است، وعده دادند كه اين كارخانه را تعطيل مي كنند و به جاي آن كارخانه اي شيك و نو نوار در منطقه ويژه اقتصادي مي سازند. ما به زمين تخصيص داده شده در منطقه مذكور رفتيم، تنها چيزي كه ديديم يك منطقه برهوت با صدها سگ ولگرد بود كه در آن منطقه مي چرخیدند. جالب است گفتند 9 ماهه قرار است كارخانه جديد را بسازند مدت زماني كه براي ساخت يك خانه يك طبقه هم كم است.
وي با انتقاد از عدم پرداخت مقرري بيمه بيكاري به بيكار شده هاي تحت پوشش تامين اجتماعي گفت: ‌چرا کارگر بيكار شده را از حق بيمه بيكاري محروم مي كنيد؟ جالب است بهانه مي آورند كه دست كارگر و كارفرما براي دريافت مستمري بيمه بيكاري در يك كاسه است و سوال اينجاست كه در اين وانفسا چه كسي دلش مي خواهد بيكار شود.
مويدي با ابراز تاسف از تعديل نيرو و بيكار كردن كارگران در واحدهاي توليدي به بهانه هاي مختلف می‌گوید متاسفانه تا نیروی کار حرف 
مي زند اول ناهارش را قطع مي كنند بعد سهميه لباس و پوشاك و در آخر هم اخراج مي شود.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما