امروز، چهار شنبه، ۱ خرداد ۱۳۹۸

بسیاری از مشکلات جامعه، نتیجه عدم رعایت صدق و امانتداری است

تولیت معظم آستان مقدس حضرت احمدبن موسی الکاظم شاهچراغ(علیه السلام)، در پنجمین جلسه عمومی هیئت امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز که با حضور شهردار و اعضای شورای شهر شیراز و جمعی از خیرین برگزار شد، با تأکید بر اینکه خیرین شیراز همواره در کمک به دیگران پیشگام بوده‌اند، اظهار کرد: ایران اسلامی وطن همه‌ی ماست اما این خصوصیت را ما در سنواتی که مجامع خیرین یکی پس از دیگری در سومین حرم اهل بیت(علیهم السلام) بنیانگذاری شده است در شهروندان شیرازی بیشتر شاهد بوده‌ایم.
نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: مردم خیر شیراز گوی سبقت در کمک به هم نوعان را از هم ربوده‌اند و هرگز اینکه به سمت انجام کارهای خیر هادی دیگران باشند را مضایقه نکرده ‌اند.
ایشان در ادامه با قدردانی از توجه خیرین نیک‌اندیش به امور خیر، گفت: شیرازی‌های عزیز و در یک معنا فارسی‌ها همیشه در امور خیر پیشتاز بوده‌اند هرچند همه ایران اسلامی وطن ما است اما مشارکت مردم فارس در امور خیر مثال‌زدنی است.
رئیس هیئت امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز با بیان اینکه ما مکتبی داریم که فرهنگ جامع با ابعاد بسیار گسترده دارد، تصریح کرد: اگر دیگران هم بهره‌ای دارند از این مکتب استفاده کرده‌اند و از آن گرفته‌اند، حتی اگر به نام خودشان ثبت کرده باشند.
ایشان با تأکید بر اینکه گام نخست در فرهنگ اسلامی این است که همه چیز را از خدا بدانیم، بیان کرد: هرکار خیر و هر انفاقی و رسیدگی به کار دیگران و هر توفیقی، همه از خدا است و تأکید اسلام، کمک به نیازمندان و تکریم و مهربانی کردن به یکدیگر است و این مهم باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
*امروز در جامعه نیازمند ارتقاء بینش افراد و سطح معلومات آنها هستیم
مسئول معظم حوزه علمیه رضویه شیراز با اشاره به اینکه امروز در جامعه نیازمند ارتقاء بینش افراد و سطح معلومات آنها هستیم، عنوان کرد: یکی از روش‌ها برای رسیدن به این هدف، ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است که در این زمینه زیاد توصیه می‌شود.
مُعظمٌ لَه با اشاره به اینکه خداوند دین خود را با کتاب آسمانی بر مردم نازل کرده است، افزودند: اگر کتابی که برای مطالعه انتخاب می‌شود بدون آگاهی و مشورت باشد و کتاب خوبی نباشد تضییع وقت شده است لذا برای جلوگیری از تضییع وقت، قبل از خواندن یک کتاب باید با اهل کتاب مشورت کرد و حتی در حین مطالعه هم بهتر است نسبت به یادداشت نکات و نکته‌برداری اقدام شود.
ایشان با تأکید بر اینکه صداقت و امانت دو نکته مهم و سفارش شده از سوی دین اسلام است، بر ملزم دانستن افراد بر صدق و امانتداری تأکید کردو گفت: بسیاری از مشکلات جامعه از عدم رعایت این دو مهم نشات می‌گیرد و اینها حتی از نماز شب و تهجد هم مهم‌تر است و باید رعایت این دو نکته در جامعه به فرهنگ تبدیل شود.
* توجه به ترویج فرهنگ رعایت حقوق دیگران و توجه به نظم در جامعه را توسط مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز فارس ضروری است
رئیس هیئت امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز فارس، توجه به ترویج فرهنگ رعایت حقوق دیگران و توجه به نظم در جامعه را توسط این مجمع ضروری دانست و تأکید کرد: این موارد، مورد تأکید و سفارش دین و فرهنگ دینی ما است که باید برای نهادینه کردن آنها در جامعه بیش از پیش تلاش شود.
ایشان با اشاره به شعار شهردار شیراز مبنی بر توسعه شیراز با محوریت انسان‌‌ها، تصریح کرد: توجه به فرهنگ جامعه و ایجاد فرهنگسراها و سراهای فرهنگ مهربانی و ترغیب مردم به اهدای وسایلی که در منزل به آن نیاز ندارند و جلوگیری از انبارکردن آنها و تامین نیاز دیگر شهروندان با استفاده از همین وسایل را از جمله اقدامات خوب مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز دانستند.
*فرهنگ الهی کمک به دیگران باید روز به روز در جامعه اسلامی ما تقویت شود
حضرت آیت‌ا... دستغیب با اشاره به اینکه دیوارهای مهربانی پیش از این، در فضایی باز ایجاد شد و مردم نسبت به گذاشتن نیازهای دیگران اقدام می‌کردند که صورت خوبی نداشت و چهره شهر را نازیبا کرده بود، بیان کرد: ایجاد سراهای فرهنگ مهربانی در حال حاضر به صورت رسمی باعث شده متولیان امر، روز به روز با افکار نو، زمینه مشارکت افراد بیشتری را در امور خیر فراهم کنند و با وجود این سراها نه تنها کمک‌های مردمی جمع‌‌آوری می‌شود بلکه علاوه بر تامین نیاز دیگران و پیشبرد و تحقق اهداف مجمع، احساس شادمانی در مردم هم ایجاد می‌شود.
ایشان در پایان تأکید کرد: فرهنگ الهی کمک به دیگران باید روز به روز در جامعه اسلامی ما تقویت شود زیرا بنا بر سفارشات الهی، هدیه باید با محبت و مهر اهدا شود و چه بهتر که هدایای نیازمندان در سراهای فرهنگ مهربانی جمع‌آوری و با محبت به آنها اهداء شود.
*شهردار شیراز: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز ظرفیت و فرصتی در در راستای ارتقای فرهنگی شیراز است
شهردار شیراز گفت: به تمام مردم شیراز، فارس و ایران اعلام می‌کنم که مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز ظرفیت و فرصتی در در راستای ارتقای فرهنگی شیراز است و از آن‌ها دعوت می‌کنم که در این کار خیر شرکت کنند.
مهندس اسکندرپور در حاشیه نشست هیئت امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز شیراز در گفتگو با خبرنگاران تأکید کرد: رویکرد شهرداری در حوزه فرهنگی رشد و توسعه فرهنگ شهروندی است و با انجام اقداماتی در این حوزه تلاش داریم طی سال‌های آینده شیراز را به عنوان شهری که در زمینه فرهنگی پیشرفت چشمگیر و مناسبی داشته معرفی کنیم.
وی با بیان اینکه شهرداری وظیفه بستر سازی و همکاری مشترک با مجمع خیرین و خیران برای به محقق شدن ایده‌ها و اهداف آنها را دارد، افزود: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز طی سال های گذشته توانسته اقدامات ارزشمندی در حوزه فرهنگی انجام دهد.
*یکی از مؤلفه‌های فرهنگ شهروندی را حفظ و نگهداری فضای سبز است
شهردار شیراز یکی از مؤلفه‌های فرهنگ شهروندی را حفظ و نگهداری فضای سبز دانست و افزود: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز با تشکیل همیاران مهربان فضای سبز توانسته در این عرصه قدم بگذارد. مجموعه مدیریت شهری طی سال آینده تلاش خواهد کرد پارک‌های بزرگ را هم با همکاری شهروندان اداره کند و همیاران مهربان فضای سبز می‌توانند نقش اصلی را در اداره پارک‌ها بر عهده داشته باشند.
مهندس اسکندرپور با اشاره به احداث سراهای مهربانی در مناطق مختلف شهرداری افزود: در این سراها تلاش می‌کنیم علاوه بر رقم زدن حس هماهنگی، هم زیستی و همکاری بین شهروندان؛ برای هدایای آن‌ها نیز برنامه ریزی کنیم. در واقع می‌توان گفت که سراهای مهربانی نمایشگر لوح لطیف فرهنگ ایرانی و مردم فارس و شیراز هستند.
*با وجود ساخت تقاطعات و پل‌های متعدد اگر فرهنگ شهروندی در حوزه ترافیک ارتقا پیدا نکند، مشکل ترافیک حل نخواهد شد
وی راهکار حل معضل ترافیک در کلانشهرها را غلبه نگاه نرم افزاری و توسعه فرهنگ ترافیک دانست و خاطرنشان کرد: حتی با وجود ساخت تقاطعات و پل‌های متعدد اگر فرهنگ شهروندی در حوزه ترافیک ارتقا پیدا نکند، مشکل ترافیک حل نخواهد شد. در این راستا یاوران مهربان ترافیک به همت مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز ضمن حضور در خیابان‌های اصلی شهروندان را به رعایت قوانین ترافیکی دعوت می‌کنند و تاکنون توانسته اند تاثیر مثبتی بر توسعه فرهنگ ترافیک بگذارند.
شهردار شیراز با بیان اینکه مجمع خیرین در حوزه ساخت و ساز نیز اقدامات مناسبی انجام داده، افزود: این مجمع در زمینه توسعه فضای فرهنگی نیز تاکنون پیشرفت بسیار خوبی داشته و این فضاهای فرهنگی اجتماعی طی سال‌های آینده به مرحله بهره‌برداری خواهند رسید.
*رئیس شورای شهر شیراز: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز که برای نخستین بار در شیراز تشکیل شد قدم‌های مهمی در راستای توسعه فرهنگ برداشته است
رئیس شورای شهر شیراز نیز در این نشست اظهار داشت: مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز که برای نخستین بار در شیراز تشکیل شد قدم‌های مهمی در راستای توسعه فرهنگ برداشته و می‌تواند بیش از این در فرهنگ‌سازی مؤثر باشد. معتقدیم این اقدامات با شعار شورا و شهرداری که رویکرد انسان‌محوری دارد همسو است و می‌تواند ارزش بخشی را به شهروندان منتقل کند.
سیداحمدرضا دستغیب با بیان اینکه اگر شهر خالی از سکنه باشد این شهر شهری برای زندگی نیست گفت: شهر را مردمانش تشکیل می‌دهند و حضور مردمان به شهر معنا می‌دهد، از این رو هر خدمتی را که ارائه می‌دهیم باید در جهت افزایش رضایت شهروندان باشد.
وی با بیان اینکه باید به سمتی برویم که مردم در ساخت شهر مؤثر باشند، افزود: برای ساختن شهر انسان محور نیازمند مشارکت و یاری شهروندان هستیم و معتقدم آبادانی، زیباسازی و خدمت به شهروندان اجری بی نهایت دارد.
* مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز: هم اکنون 25 پروژه کوچک و بزرگ توسط خیران شهرساز و فرهنگ‌ساز در شیراز اجرا می‌شود
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز نیز در این مراسم گفت: هم اکنون 25 پروژه کوچک و بزرگ توسط خیران شهرساز و فرهنگ‌ساز در شیراز اجرا می‌شود.
سیدعبدالرضا دستغیب بیان کرد: در حال حاضر دو پروژه بزرگ توسط نیک‌اندیشان مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز در حال اجرا است که شامل زمین چمن چندمنظوره ورزشی ماهان در منطقه مهدی‌آباد به عنوان کم برخوردارترین منطقه شیراز با هزینه‌ای بالغ بر چهار میلیارد تومان و مسجد الغدیر در بوستان دراک نیز با هزینه ای بالغ بر سه میلیارد تومان است.
وی به دستاوردهای دیگر مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز اشاره و تصریح کرد: ایجاد سراهای یارمهربان یکی از محورترین اقدامات فرهنگی و اجتماعی این مجمع بود. همچنین به منظور افزایش میزان زمان مطالعه شهروندان طرح جدیدی با عنوان پیوند با کتاب آغاز شده که کتاب‌ها در مکان‌های عمومی قرار داده می‌شود تا مردم هم بتوانند از آن بهره ببرند.
دستغیب از دیگر فعالیت‌‌های مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز را فعال شدن همیاران فضای سبز دانست و گفت: نیروهای داوطلب در این زمینه به فرهنگ‌سازی در خصوص حفظ و نگهداری از فضای سبز می‌پردازند.
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز خاطرنشان کرد: در سراهای فرهنگ مهربانی که شامل چهار سرا است در این مدت دو سال بالغ بر 350 هزار اقلام از جمله لباس، کتاب، لوازم منزل، دارو، موادغذایی، اساسب‌بازی و ... به مردم اهداء شد که این نشان نشان‌دهنده مهربانی، محبت و نوع‌دوستی مردم است.
براساس این گزارش در پنجمین جلسه عمومی عادی هیئت امنای مجمع خیرین شهرساز و فرهنگساز شیراز، انتخابات هیئت مدیره برگزار و به ترتیب آقایان سیدعبدالرضا دستغیب، علی نقی مصلح شیرازی، محمدطاهری، محمدحسین گلریزخاتمی، سیروس پاک‌فطرت، احمدرضا جوکار، علی نویدگویی و مهرداد خائف به عنوان هشت عضو جدید هیئت مدیره انتخاب شدند تا با حضور حیدر اسکندرپور شهردار شیراز تعداد هیئت مدیره مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز به 9 نفر برسد. همچنین بعد از رای گیری، محمد صادق ادیب نیز به عنوان بازرس، غلامرضا افسری و کاظم محمدی نیز به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.
 

نظرات کاربران
تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
  • نام و نام خانوادگی
  • آدرس ایمیل
  • نظر شما